Пресвртница: Теренците ги „прегазија“ сите останати

Просечната маса на автомобилот се зголеми на рекордни 1.500 кг.

Според неодамнешниот извештај на Глобалната иницијатива за ефикасност на транспортот (GFEI), теренците ги надминаа сите други модели на каросерии за прв пат минатата година и сочинуваа 51% од глобалниот пазар. Како резултат на тоа, просечната тежина на возилото се зголеми на рекордна вредност од 1,5 тони.

Поголема маса во движење – ова не само што значи поголем ризик од несреќи, туку и поголема потрошувачка на енергија и повисоки емисии на стакленички гасови. Според извештајот објавен од GFEI, ова поткопува еден друг, позитивен тренд: секоја година енергетскиот интензитет на возилата, односно потрошувачката со исти перформанси, се намалува за повеќе од четири проценти.

Главната причина за зголемената ефикасност е префрлањето на електричен погон, кој сега го има во секој седми нов автомобил во светот.

Особено на пазарите со висок удел на електрични автомобили како што се Кина или Европа, билансот успешно се подобри, особено од 2020 година. Ако просечната големина на возилото останеше иста како, на пример, во 2010 година, потрошувачката на енергија и емисиите на CO2 на новата флота би можеле да бидат 30 отсто помали од денес, според GFEI.

Трендот на популарноста на теренците ги анулира сите предности на електричните, како и помалите бензински и дизел мотори.

„Треба да се дистанцираме од овие огромни возила“, објасни Шејла Вотсон од одборот на Фондацијата FIA, која го нарача истражувањето од GFEI.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Авто новости

Инвентивен шофер на денот

Read more

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Read more

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Read more

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Read more
 

Автомобили

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе
  • filter

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Читај повеќе

„Вселенски“ сопирачки: Полесни се и подобро се ладат

Читај повеќе

Mercedes пресече: Поевтините бензинци ни се поважни од автомобилите на струја

Читај повеќе
  • filter

Новиот 720S GT3 Evo на McLaren изгледа фантастично

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати деталите за електричниот СУВ на Nissan - вредеше да се чека

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто прозорците на возилата имаат црни точки?

Читај повеќе