Претплатата за Facebook и Instagram доаѓа во Европа

Meta им нуди на корисниците избор помеѓу бесплатно користење на своите социјални мрежи со реклами, како и користење без реклами - но со претплата.

На корисниците на Facebook и Instagram во земјите-членки на Европската Унија ќе им биде понуден претплатен план за користење на тие платформи без реклами, во согласност со регулативите на ЕУ, објави Meta.

Месечниот план за претплата ќе биде 9,99 евра за корисниците во ЕУ и Швајцарија, за десктоп корисници, додека корисниците на уредите со Android и iOS ќе треба да плаќаат 12,99 евра месечно.

Регулативите во Брисел би можеле да ја ограничат способноста на Meta да ги персонализира рекламите врз основа на навиките на корисниците без нивна согласност, загрозувајќи го нејзиниот главен извор на приходи.

Meta им нуди на корисниците избор помеѓу бесплатно користење на своите социјални мрежи со прикажани реклами, како и користење без реклами - но со претплата.

Ова би можело да ги наведе корисниците да се одлучат за првата опција и на тој начин да ѝ помогнат на Meta да ги прифати регулативите без да го менува деловниот модел на прикажување персонализирани реклами и огласи.

Инаку, најпопуларната социјална мрежа во светот - Facebook, веќе подолго време е под притисок на антимонополското законодавство на ЕУ.

Во јули Meta ја загуби битката со европското правосудство поради непочитување на германската одредба за ограничување на податоците. Претходно, ирската комисија за заштита на податоците на Meta ѝ изрече казна од 390 милиони евра.

По тој повод, извршниот директор на Meta, Марк Закерберг, беше предупреден дека не може да го користи таканаречениот „договор“ како правна основа за испраќање огласи до корисниците врз основа на нивните онлајн активности.

Meta подоцна објави дека ќе побара согласност од корисниците во ЕУ пред да им дозволи на компаниите да обезбедат насочено рекламирање, со цел да ги исполнат регулаторните барања.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Интернет

Веб-прелистувачот Samsung Internet достапен за Windows

Read more

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Read more

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Read more

Во Кина е пуштена во употреба најбрзата интернет-конекција во светот

Read more
 

Гик

WhatsApp додаде опција за таен код за криење разговори

Читај повеќе

Италијанци ќе го градат модулот за живеење на Месечината

Читај повеќе

Апликацијата Google Messages достигна милијарда корисници, доби 7 новитети

Читај повеќе
  • filter

Virgin Atlantic направи историски лет меѓу Лондон и Њујорк користејќи одржливо авионско гориво

Читај повеќе

Со нас се од самиот почеток: Вошките и нивната улога во проучувањето на миграциите на луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кина: Најдовме геометриски форми под површината на Марс

Читај повеќе
  • filter

Европски божикни базари со најдолга и најинтересна традиција

Читај повеќе

Новооткриени сидра на брегот на Сицилија даваат нов увид во архајскиот период

Читај повеќе

Увери се во револуционерна елеганција во производството на Vivax 4K QLED Android TV

Читај повеќе