Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

А.С.
/ 12.04.2024 / 15:33

Доаѓа летото, а со тоа и желбата да се чувствуваме сигурни во омилената облека за топло време.

За среќа, постигнувањето вита линија не мора да вклучува екстремни мерки или неуспешни диети кои на крајот ќе направат повеќе штета отколку корист.

Неколку едноставни промени во исхраната можат да направат чуда за нашите цели за слабеење. Личниот тренер и експерт за исхрана, Алан Кејт Дерик, откри четири такви мали, но влијателни промени во исхраната кои можат да ни донесат значителни резултати.

Заменете ги засладените пијалоци со вода и други здрави алтернативи

Дерик предлага да започнете со замена на засладените пијалоци, како газирани сокови и сокови, со поздрави алтернативи. За жал, многу од нашите омилени пијалоци веројатно се полни со шеќер, што може да биде штетно за здравјето поради неколку причини.

„Тие калории се собираат многу брзо и не даваат никакви вредни хранливи материи“, објаснува тренерот за SheFinds. Наместо тоа, тој препорачува незасладени сокови. „Хидрирањето со вода со лимон и краставица или вода од јагоди и нане може да биде освежително средство за гаснење на жедта без калории“, додаде таа.

Изберете храна богата со растителни влакна наместо рафинирани јаглехидрати и преработени грицки

Заедно со нашиот избор на пијалоци, има многу здрави замени што можеме да ги направиме за време на оброците. Замената на рафинираните јаглехидрати и преработените закуски со целосна храна богата со растителни влакна е уште една клучна препорака од Дерик.

„Замената на чипсот за грст мешани јаткасти плодови или замената на белиот леб со хранливи цели зрна, може да направи значителна разлика“, вели експертот. Додадените влакна ни помагаат да се чувствуваме сити подолго време со помалку калории.

Дајте приоритет на посни протеини

Дерик, исто така, ја нагласува важноста од вклучување на посни протеини во оброците за да се оптимизира метаболизмот и да се зачува мускулната маса.

„Заштедата на протеини може да направи да се чувствувате гладни пред јадење“, предупредува таа. Вклучувањето на квалитетни извори на протеини, како што се пилешки гради на скара, масна риба, тофу или леќа, во оброците може да ни помогне да останеме сити и задоволни. Сепак, тој советува да се внимава на големината на порциите за да се избегне прекумерно јадење.

Зачинете ја храната со билки и зачини кои го поттикнуваат метаболизмот

Конечно, Дерик препорачува да вклучиме билки и зачини со термогени својства во нашите оброци за да му дадеме на нашиот метаболизам малку дополнителен поттик.

„Зачините како куркума, ѓумбир или цимет додаваат богатство на вкус без речиси никакви калории, па дури и можат да помогнат да се намали желбата за шеќер“, заклучи експертот.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Фит

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

Read more

Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе