Прв поглед на новите икони на Windows 10

Конечно стигна долго најавуваниот редизајн на корисничкиот интерфејс за Windows 10 и имаме можност да дознаеме повеќе детали за тоа како изгледа.

За некои корисници веќе е достапна тест верзијата на новиот File Explorer, односно системските икони (Recycle Bin, дискови, итн.) кои добија нов изглед.

„Визуелно поврзавме неколку различни икони, така што нивниот дизајн подобро се вклопува со остатокот од оперативниот систем, но и со другите наши производи“, рече Аманда Ланговски, од Windows Insider.

URL

Microsoft потврди дека Recycle Bin добива нов дизајн бидејќи на корисниците „не им се допаѓаше доволно актуелната верзија“.

Секако, иконите се само еден дел од поголемиот план за редизајн на целиот оперативен систем Windows 10 и наскоро ќе откриеме што ќе содржат останатите промени.

Тагови
реклама

Софтвер

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Read more

Spotify повторно ги зголемува цените во САД, истото се очекува и на западните пазари

Read more

Ако помине, новата функција е најлошото нешто што Instagram досега го смислил

Read more

Google овозможи едитирање на RCS пораките

Read more
 

Гик

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе