Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Рускиот претседател Владимир Путин вчера ги потпиша новите закони со кои се зголемуваат паричните казни за порекршоците на демонстрантите и за веб-страниците означени како „странски агенти“.

Според новиот закон, демонстрантите прогласени за виновни за повеќекратно непочитување на законот би можеле да бидат казнет со 20.000 рубљи (230 евра) или со 230 дена затвор. Претходниот закон предвидуваше казна од 5.000 рубљи.

Путин потпиша и закон со кој се предвидува парилна казна до 2.500 рубљи за објавување на информации на веб-страниците означени како „странски агенти“, а кои јасно не го навеле таквиот статус.

Во Русија според Законот од 2012 година, организации и поединци и означени како „странски агенти“ мора да се регистрираат и јасно да го назначат својот статус во своите публикации.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Свет

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Read more

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Read more

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Read more

Гутереш: Непромислено ги ограбуваме ресурсите на Земјата

Read more
 

Вести

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Читај повеќе

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Читај повеќе

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Читај повеќе

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Читај повеќе

Заев: Околу 750 вработени според Рамковен се веќе распоредени

Читај повеќе

Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Читај повеќе

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Читај повеќе

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Читај повеќе

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Читај повеќе