Расизам: Новинар го навреди асот на Барса

Шпанскиот новинар Салвадор Сострес се извини што го споредил фудбалерот на Барселона Ансу Фати со илегални улични продавачи.

Во извештајот за шпанскиот весник ABC, Сострес, меѓу другото, напишал дека Фати потсетува на „црн уличен продавач“ кој „одеднаш почнува да бега“ кога ќе се појави полицијата.

Мигранти со темна кожа кои илегално продаваат разни работи на улиците и во парковите се честа појава во Шпанија.

Фати завчера постигна гол и асистираше за победа на Барселона над Ференцварош во Лигата на шампиони.

Во негова одбрана прв застана неговиот соиграч Антоан Гризман, кој рече дека Фати е „одлично момче кое заслужува почит како и секое човечко суштество“ и додаде „НЕ за расизмот и грубоста“.

URL

Весникот ABC издаде соопштение во кое се наведува дека Сострес се обидел да ја „пофали убавината на потезите на Фати“ и „длабоко се извини за недоразбирањето“.

Истиот ден, ABC ја изгуби тужбата што против весникот ја имаше поднесено Фондацијата Лионел Меси. Весникот објави дека фондацијата манипулирала со своите сметки, поради што ABC ќе треба да плати 7.142 евра, кои, како што беше најавено, ќе бидат донирани на локална болница.

URL
реклама

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најлоши пријатели

Read more

Фудбал

Венгер ја одбил Србија за селектор

Read more

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Read more

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Read more

Конте: Сѐ уште сме во игра

Read more

Спорт

Венгер ја одбил Србија за селектор

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Читај повеќе

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте: Сѐ уште сме во игра

Читај повеќе

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку би вределе најголемите фудбалски легенди во 2020 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е приказната зад необичната прослава на голот на Гризман?

Читај повеќе
  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе