Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Одделот за напредна технологија на Red Bull објави дека ќе дизајнира, развива и произведува сосема нов хиперавтомобил кој ќе понуди супериорно возачко искуство на патеката.

Новиот хиперавтомобил ќе се вика RB17, откако Ред Бул Рејсинг „мистериозно“ ја прескокна оваа ознака од RB16 во 2021 до овогодинешниот RB18. Дизајнот го потпишува Ејдриен Нуи, човекот кој стои зад многу феноменални Формула 1 болиди, а воедно е и креатор на импресивниот модел Valkyrie на Aston Martin.

Нуи сега го насочува своето внимание кон моделот RB17, кој најверојатно нема да биде легален за патиштата, па затоа регулативите нема да ја ограничат желбата за перформанси.

„RB17 ќе резимира сè што знаеме за создавање на шампионски болиди во Формула 1 во еден пакет што ќе испорача екстремни нивоа на перформанси во двосед наменет за патеки“, рече Нуи.

Засега е објавена само скица, но познато е дека RB17 ќе биде придвижуван од хибриден V8 мотор кој ќе развива повеќе од 1.100 КС. Само 50 примероци ќе бидат произведени во домот на Red Bull во Милтон Кејнс, а производството ќе започне во 2025 година.

Цената на автомобилот ќе биде 5 милиони фунти, без даноци, па клиентите ќе мора да имаат најмалку 6 милиони фунти на сметката за да се најдат на листата на чекање. Оваа цена вклучува пристап до Red Bull F1 симулаторот, како и тренинг на патеката.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Концепти

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Read more

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Read more

Alfa Romeo подготвува суперавтомобил за следната година

Read more

Škoda Enyaq претворена во практичен кампер

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе