Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Рускиот претседател Владимир Путин е подготвен да ја заврши војната во Украина со прекин на огнот што ќе ги признае сегашните линии на фронтот, изјавија четири руски извори за Reuters, додавајќи дека тој е подготвен да продолжи да се бори доколку Киев и Западот не одговорат, пренесува Reuters.

Тројца извори запознаени со дискусиите во кругот на Путин рекоа дека рускиот лидер изразил фрустрација пред мала група советници поради, како што смета, обидите на Западот да ги блокира разговорите.

„Путин може да се бори онолку долго колку што е потребно, но тој е и подготвен за прекин на огнот - замрзнување на војната“, рече еден од четирите извори, висок руски извор кој соработувал со Путин и има познавање за разговори на највисоко ниво. во Кремљ. Тој, како и другите извори споменати во оваа приказна, зборуваше под услов да остане анонимен поради чувствителноста на темата.

За овој извештај, Reuters разговараше со вкупно пет луѓе кои работат или работеле со Путин на високи нивоа во политичкиот и деловниот свет. Петтиот извор не го коментираше замрзнувањето на војната на сегашните линии на фронтот.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, како одговор на барањето за коментар, рече дека шефот на Кремљ постојано јасно ставил до знаење дека Русија е отворена за дијалог за да ги постигне своите цели, велејќи дека земјата не сака „вечна војна“. Украинските министерства за надворешни работи и одбрана не одговорија на прашањата.

Аналитичарите сметаат дека назначувањето на нов министер за одбрана е подготовка за долготрајна војна

Назначувањето на економистот Андреј Белоусов за министер за одбрана на Русија минатата недела, според некои западни воени и политички аналитичари, ја става руската економија на постојана војна за да победи во долготрајниот конфликт.

Но, изворите рекоа дека Путин, реизбран во март за нов шестгодишен мандат, претпочита да го искористи моменталниот моментум на Русија за да стави крај на војната. Не го коментираа директно новиот министер за одбрана. Врз основа на нивните сознанија за дискусиите во највисоките кругови на Кремљ, двајцата извори рекоа дека Путин верува дека досегашните успеси од војната се доволни за да му се објави победа на рускиот народ.

Тројца извори рекоа дека Путин разбира дека секој драматичен нов напредок ќе бара нова национална мобилизација, која тој не ја сака.

Можноста за прекин на огнот, па дури и за мировни преговори се чини далечна во моментов. Зеленски во неколку наврати изјави дека мирот под условите на Путин не доаѓа предвид. Тој вети дека ќе ја врати изгубената територија, вклучувајќи го и Крим, кој Русија го анектираше во 2014 година. Тој потпиша декрет во 2022 година со кој формално ги прогласи за „невозможни“ какви било преговори со Путин.

Еден од изворите предвидува дека не може да се постигне договор додека Зеленски е на власт, освен ако Русија не го заобиколи и не постигне договор со Вашингтон. Сепак, американскиот државен секретар Антони Блинкен, говорејќи во Киев минатата недела, им рече на новинарите дека не верува дека Путин е заинтересиран за сериозни преговори.

Украина се подготвува за разговори во Швајцарија, но Русија нема да биде таму

Украина се подготвува за разговори кои ќе бидат домаќини на Швајцарија следниот месец, со цел да се обедини меѓународното мислење за тоа како да се стави крај на војната. Разговорите се свикани на иницијатива на Зеленски, кој рече дека Путин не треба да присуствува. Швајцарија не ја покани Русија.

Москва изјави дека преговорите не се веродостојни без нејзино присуство. Украина и Швајцарија сакаат да присуствуваат руските сојузници, вклучително и Кина.

Кремљ вели дека не го коментира напредокот на, како што ја нарекува, специјалната воена операција во Украина, но постојано вели дека Москва е отворена за идејата за преговори засновани на „новата реалност на теренот“.

Како одговор на прашањата за сторијата на Reuters, портпаролот на американскиот Стејт департмент рече дека секоја мировна иницијатива мора да го почитува „територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници“ и ја опиша Русија како единствена пречка за мирот во Украина. „Кремљ сè уште не покажа значаен интерес за завршување на војната, напротив“, рече портпаролот.

Путин би бил подготвен да се насели на територијата што ја има сега и да го замрзне конфликтот на сегашните линии на фронтот, изјавија четири извори за Reuters.

„Путин ќе каже дека победивме, дека НАТО не нападна и дека го задржавме нашиот суверенитет, дека имаме копнен коридор до Крим, што е точно“, рече еден од нив давајќи своја анализа.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Ново правило за користење на плажите во Грција менува сè, казни до 60.000 евра

Read more

Свет

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Read more

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Read more

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Read more

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Read more
 

Вести

Трамп предлага зелен картон за странците кои ќе завршат факултет во САД

Читај повеќе

Тинејџерка од БиХ киднапирана и силувана во Германија

Читај повеќе

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе