Ридигер за Мундијалот во Катар: Парите и моќта играат многу важна улога во фудбалот

Германскиот фудбалски репрезентативец Антонио Ридигер е скептичен околу организацијата на Светското првенство во Катар.

– Одлуката да се одржи турнирот во Катар не беше донесена во корист на навивачите, исто така не за нас играчите. Оваа одлука покажа дека парите и моќта играат многу важна улога во светскиот фудбал. Се изнаслушав многу за можен бојкот на ниво на официјални лица и здруженија, но не и кај нас фудбалерите. Конечно, ние, играчите, мора критички да погледнеме на оваа ситуација и тоа веќе го направивме како тим, рече дефанзивецот на Реал Мадрид и Германија.

Мундијалот во Катар ќе биде преседан во историјата на Светски првенства, бидејќи ќе се игра во зима.

Катар ќе биде домаќин на планетарниот фудбалски собир од 20 ноември до 18 декември.

реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе