Роботите доаѓаат: Како ќе изгледа полнењето е-автомобили на Volkswagen?

Не е првпат да слушаме приказни за автономни роботи за полнење.

Volkswagen всушност го откри својот став кон овие дроиди пред околу една година и сега објави нови детали кои поживописно ни опишуваат како ќе изгледа футуристичкото полнење на електрчните автомобили.

Роботот за полнење на VW ќе има задача да понуди целосно автономно полнење на електрични автомобили на ограничени паркинзи и подземни гаражи.

Роботот ќе може да се напојува преку апликацијата или преку комуникацијата Car-to-X и ќе се насочува кон возилото независно. Целиот процес се одвива целосно без човечка интервенција.

Remote video URL

За полнење на повеќе возила во исто време, роботот ќе поврзе мобилна единица за складирање на енергија со возилото, повторувајќи ја оваа постапка неколку пати. Кога полнењето ќе биде завршено, тој самостојно ќе ја собере мобилната единица за складирање на енергија и ќе ја насочи назад до централната станица за полнење.

VW не соопшти кога овие роботи ќе бидат достапни и подготвени да напојуваат возила, но компанијата тврди дека тоа ќе се случи наскоро.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Авто новости

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Каде во Европа е најевтино горивото?

Read more

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Read more
 

Автомобили

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе

Stellantis ја надмина Tesla по продажба на електрични автомобили во Европа

Читај повеќе

Што кажува бојата на моторното масло за неговата состојба?

Читај повеќе
  • filter

Дали би го возеле: Најевтиниот електричен автомобил во ЕУ

Читај повеќе