Сакраменто по 17 години избори плеј-оф, критично за Далас

Сезоната во НБА е при крај, а битката за плеј-офот во Западната конференција е повозбудлива од било кога.

Дури девет екипи се борат за позициите во плеј-офот и плеј-инот, а секој кикс скапо се плаќа. Четвртопласираниот Феникс Санс, кој е на позиција која води во плеј-офот, има 41 победа, додека 12-топласираната Јута Џез има 36 победи.

За потсетување, во плеј-офот одат екипите од 1 до 6 место, додека од 7 до 10 место преку плеј-ин се борат за последните две места во плеј-офот.

Портланд Треил Блејзерс загуби со 40 разлика на домашен терен од Сакраменто Кингс (80:120). Со оваа победа Кингс конечно по 17 години пауза обезбедија плеј-оф. Моментално се трети на Западот со 46 победи и 30 порази. Последен пат беа во плеј-оф во 2006 година кога во осминафиналето беа елиминирани од Сан Антонио Спарс со 4:2.

Remote video URL

Лос Анџелес Лејкерс победи на гостувањето кај Чикаго Булс со 121:110 и моментално има позиција која ги води во плеј-ин.

Колку на Леброн Џејмс му значи влезот во плеј-офот говори и тоа што игра и покрај повредата, а против Булс постигна 25 поени со 7 скока. Одличен беше и Ентони Дејвис со 38 поени и 10 скока.

Remote video URL

За разлика од Леброн, Лука Дончиќ е сѐ подалеку од плеј-офот. Неговиот Далас загуби на гостувањето кај Филаделфија 76ерс со 116:108 и сега е на 11-тото место.

Откако Кајри Ирвинг дојде во Далас, тој тим загуби помалку и од сигурен учесник во плеј-офот премина во позиција френетично да се бори за плеј-ин.

Дончиќ против Филаделфија имаше 24 поени, 10 скока и 8 асистенции, а Ирвинг 23 поени, 6 скока и 5 асистенции.

Remote video URL

Резултати:

Индијана Пејсерс - Милвоки Бакс 136:149
Бруклин Нетс - Хјустон Рокитс 123:114
Њујорк Никс - Мајами Хит 101:92
Филаделфија 76ерс - Далас Маверикс 116:108
Чикаго Булс - Лос Анџелес Лејкерс 110:121
Мемфис Гризлис - Лос Анџелес Клиперс 132:141
Оклахома Сити Тандер - Детроит Пистонс 107:106
Сан Антонио Спарс - Јута Џез 117:128
Феникс Санс - Минесота Тимбервулвс 107:100
Портланд Треил Блејзерс - Сакраменто Кингс 80:120

Табела:

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Read more

Кошарка

Ништо од пресвртот за историја: Мајами ги декласираше Селтикс за финале во НБА

Read more

Скоти Пипен: Мајкл Џордан беше ужасен играч

Read more

Везенков оди во НБА, ќе го засили Сакраменто

Read more

Бостон го победи Мајами и се доближи до пресврт досега невиден во историјата на НБА

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Губење титула на бугарски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Вегас со фуриозна последна третина поведе во финалето против Флорида 

Читај повеќе
  • play_arrow

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Читај повеќе

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе