КОПА ИТАЛИЈА 2019/20

Сари: Рома може да ни направи проблеми

Јувентус вечерва ја пречекува Рома во четвртфиналето од италијанскиот куп, се игра еден натпревар, а и покрај тоа што Јуве е голем фаворит сепак Рома не смее однапред да се отпише.

По само десетина дена нов судир на Јуве и Рома. Предминатиот викенд Јувентус славеше победа од 1:2 на „Олимпико“ иако не ја надигра Рома. Дури римјаните имаа и повеќе од играта, а створија и тројно повеќе шанси, но бодовите сепак заминаа за Торино.

Сега натпреварот се игра на „Алијанц“ во Торино и е решавачки за пласман во полуфиналето. Тренерот Маурицио Сари е претпазлив, секако не би сакал да му се случи несакана елиминација и тоа пред својата публика.

„Рома игра одлично на гости, собра повеќе бодови отколку дома и постигна еднаков број на голови. Тоа е силен тим со особини кои можат и тоа како да ни направат проблеми. Токму поради тоа нормално е да имаме периоди во кои ќе бидеме во подредена улога“, рече Сари.

Јувентус и Рома се соочуваат вечерва од 20.45 часот. Победникот во полуфиналето ќе игра против подобриот од дуелот на Милан и Торино кој се игра наредната недела.

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Фудбал

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Read more

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Read more

Сити испрати понуда за Кулибали

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе