Се гаси уште еден пиратски сајт за симнување

Откако минатиот месец Алијансата против пиратерија успеа да го затвори сајтот Extreme Download, сега уште еден заминува во историјата - Zippyshare најави дека ќе се угаси до крајот на месецов.

Без разлика дали редовно или повремено преземате пиратски содржини, во својата пловидба под црното знаме сигурно некогаш на форумите сте наишле на Zippyshare линкови преку кои сте го симнале она што сте го барале. За жал, и на овој сајт му дојде крајот. Од Zippyshare објавија дека сајтот ќе се угаси до крајот на март.

Доколку не знаевте, Zippyshare е веб-страница за бесплатно споделување фајлови. Лансиран е во 2006 година и веќе 17 години беше омилена дестинација на многумина што сакаа да споделат фајлови на интернет.

Поради својата едноставност, односно леснотијата за користење, овој сајт многу брзо стана доста користен и за делење пиратски материјал. Многу популарен беше и кај нас, на нашите форуми. Токму поради тоа гасењето на Zippyshare претставува губење на огромен број пиратерија која се споделуваше исклучиво преку овој сајт.

„Еј дечки, одлучивме на крајот на месецов да го згаснеме проектот. Ве замолуваме да направите бекап на вашите фајлови, имате речиси две недели тоа да го направите. До тогаш сајтот ќе работи без никакви проблеми. Веќе не сме во можност да го одржуваме сајтот. Ви благодариме што низ годините бевте со нас. Се гледаме во длабочините на интернетот“, е дел од објавата на тимот на Zippyshare.

Како главна причина за згаснувањето од Zippyshare го наведоа фактот што од самото основање нивниот сајт е со речиси непроменет облик, нарекувајќи го „диносаурус“, и како таков повеќе не може да се носи со конкуренцијата. Воедно, сајтот живее од реклами, а поради тоа што многумина користат софтвер за блокирање на рекламите, сајтот нема профит. Како трета причина го наведоа растот на цената на струјата, што поради големиот број сервери на кои се потпира сајтот значи и огромни трошоци.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Интернет

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Read more

Рекламите стигнаа и на Gmail

Read more

WhatsApp ќе им овозможи на корисниците да ги коригираат испратените пораки

Read more

Рекордна казна од 1,2 милијарди евра: Meta и Facebook ја нарушиле приватноста на корисниците

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе