Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Откако во 2010 година во Дубаи беше изграден познатата Бурџ Калифа од 828 метри, конкуренцијата во изградбата на облакодери стана исклучително тешка.

Сепак, целата приказна би можела значително да ја промени Саудиска Арабија.

Имено, по долга пауза, во Саудиска Арабија продолжија работите на изградбата на облакодерот Kingdom Tower, кој ќе биде 172 метри повисок од конкуренцијата.

„Зградата ќе има тенка и аеродинамична форма која ќе ги неутрализира ефектите од ветрот. Во нејзината внатрешност, која ќе има површина од приближно 1,5 квадратни километри, меѓу другото ќе има хотел, луксузни апартмани, канцеларии и највисоката опсерваторија на светот со поглед на Црвеното Море. Ќе се наоѓа на 157. кат“, се вели во извештајот.

Се очекува Kingdom Tower во Џеда да биде централен дел од развојот на проектот Jeddah Economic City, кој ќе има за цел да го ревитализира градот.

Вкупната вредност на проектот се проценува на 20 милијарди долари, од кои само 1,2 милијарди долари ќе бидат наменети за изградба на кулата.

Проектот за изградба на овој фасцинантен објект беше започнат во 2010 година, но нагло беше прекинат во 2017 година кога компанијата SBG се повлече од проектот.

Поради оваа причина, распишан е тендер за нов главен изведувач на облакодер од над 1.000 метри. Новата компанија дополнително ќе ја имплементира визијата на архитектонското студио Adrian Smith + Gordon Gill.

Remote video URL
реклама

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Архитектура

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Read more

Топ 20 мегапроекти што ќе бидат завршени во 2024 година

Read more

Тоне еден од најголемите градови во светот

Read more

Со бетон што апсорбира CO₂ изградена куќа во Јапонија

Read more
 

Магазин

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
  • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе