Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Сопствениците на Евролигата речиси едногласно ја изгласаа одлуката за приклучување на клуб од Дубаи во најсилното европско клупско кошаркарско натпреварување.

Ова беше првиот суштински, првиот важен чекор, но ќе треба да се договорат уште многу за Дубаи, покрај за тимот, да обезбеди финансиски средства и за Евролигата.

Засега, сепак, јуниорскиот тим кој ќе учествува во АБА лигата веќе започна со работа, а луѓето кои го водат проектот за влез на репрезентацијата на ОАЕ во Евролигата подготвуваат терен за формирање на сениорски тим и постепен влез во европската елита...

Дубаи нема да влезе во Евролигата следната сезона, влезот се очекува во сезоната 2025/2026. Новото раководство на Евролигата на чело со претседателот Дејан Бодирога смета дека оваа можност за проширување на натпреварувањето во Обединетите Арапски Емирати не треба да се пропушти.

Евролигата има 18 членови: Барселона, Реал Мадрид, Басконија, Олимпијакос, Панатинаикос, Макаби Тел-Авив, Анадолу Ефес, Фенербахче, Армани Милан, Жалгирис, Баерн и АСВЕЛ имаат долгорочни лиценци, додека Монако, Валенсија, АЛБА, Виртус, Партизан и Црвена звезда добија едногодишна лиценца.

Евролигата е организирана од приватната компанија ECA (Euroleague Commercial Assets) од сезоната 2000/2001 кога ја презеде организацијата од ФИБА, која пак ја водеше од 1958 година.

За можното приклучување на клуб од Дубаи се зборуваше уште лани.

Remote video URL
Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Кошарка

Се поздравија и се испотепаа: Општа тепачка во НЦАА

Read more

Никогаш полежерен Ол-стар натпревар: Никогаш повеќе поени, никогаш помалку фаули

Read more

Како се поздравуваат Балканци во НБА?

Read more

Пелистер не дозволува навивачи на дербито во Купот, МЗТ и Работнички револтирани

Read more
 

Спорт

Паника во Барса: „Детективот“ Чави пребарува по телефони и го бара „кртот“

Читај повеќе

Сега и официјално: Тухел го напушта Баерн на крајот од сезоната

Читај повеќе

Пеп му одговори на новинар: Мојот живот е подобар од твојот

Читај повеќе
  • play_arrow

Не бадијала се викаат Always Ready

Читај повеќе

Дербито на Марадона вечерва во ЛШ, забрефтаниот Арсенал гостува кај Порто

Читај повеќе

Ракометарите од барабанот 2 ќе ги чекаат противниците во квалификациите за ЕП

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Арнаутовиќ од трагичар стана херој

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Читај повеќе

Анчелоти со неочекувана понуда до Модриќ

Читај повеќе