ФОРМУЛА 1 2020

Шефот на Ред Бул не исклучува можност паузата во Формула 1 да трае до мај

Ф1
/ 01.04.2020 / 16:03

Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер изјави дека принудната пролетна пауза во сезоната 2020 во Формула 1 може да биде продолжена до почетокот на мај.

Сезоната во тркачката серија сè уште не започна поради пандемијата на коронавирусот.

Сите екипи во Формула 1 престанаа да работат во своите бази на неодредено време.

– Планираме да одржуваме конференции секоја недела за време на паузата од сезоната. Мислам дека може да се продолжи одложувањето на стартот. Сосема е реално тоа да трае до крајот на април или почетокот на мај, па дури и подолго. Овој проблем е на агендата на тимовите во Формула 1 и Меѓународната федерација за автомобили. На крајот логично е во донесувањето на решението да учествуваат сите тимови со помош на ФИА.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Ф1

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Read more

Германците подготвени да го организираат Гран-прито наместо Силверстоун

Read more

Хамилтон: Подобро трки без публика, отколку да нема воопшто

Read more

Официјално: Саинс ќе вози за Ферари од 2021

Read more

Спорт

Натпреварот Ливерпул-Атлетико Мадрид во ЛШ поврзан со 41 смртен случај од COVID-19

Читај повеќе

Тенисерот Басилашвили уапсен за семејно насилство

Читај повеќе
  • play_arrow

Отворена истрага за натпреварот Јувентус - Интер по коментарите на Клаудио Лотито

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 преземања на фудбалски клубови што завршија неславно

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Левандовски е незапирлив

Читај повеќе
  • filter

23 мај 1972, роден е Ф1 возачот Рубенс Барикело

Читај повеќе

Официјално: Ла Лига се враќа на 8 јуни

Читај повеќе

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Читај повеќе

На Икарди му падна цената, ПСЖ нуди помалку пари за трансфер

Читај повеќе