Шолц ја предупреди Фон дер Лајен да не соработува со десничарските екстремисти

Германскиот канцелар Олаф Шолц индиректно ја предупреди претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен да не се обидува да обезбеди уште еден мандат по европските избори со помош на десничарските екстремисти.

„Формирањето на Европската комисија не смее да се заснова на мнозинство во парламентот на кое му е потребна поддршка од десничарските екстремисти“, рече Шолц на заедничката прес-конференција со португалскиот премиер Луис Монтенегро во Берлин.

Тој додаде дека е „тажен поради двосмисленоста на некои неодамнешни политички изјави“.

Во април, Фон дер Лајен не ја исклучи соработката со десничарската група на европски конзервативци и реформисти (ECR), на која припаѓа и крајнодесничарската партија Италијански браќа на италијанската премиерка Џорџа Мелони.

Водечката кандидатка на конзервативната Европска народна партија (EPP) ја бранеше својата позиција во Европскиот парламент.

„Соработував многу добро со Џорџа Мелони во Европскиот совет, како и со сите шефови на држави и премиери“, изјави германската демохристијанска политичарка.

Шолц, социјалдемократ од левиот центар, рече дека неговата позиција е јасна.

„Ќе биде можно да се воспостави само претседателство на комисијата врз основа на традиционалните партии. Сè друго би било грешка за иднината на Европа“, заклучи тој.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Свет

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Read more

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Read more

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Read more

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Read more
 

Вести

Реакции на новиот договор меѓу Путин и Ким: НАТО е загрижена, САД молчат

Читај повеќе

ЕУ го договори 14-тиот пакет санкции против Русија

Читај повеќе

Во која ЕУ земја се највисоки трошоците на домаќинствата?

Читај повеќе

Левица: Дали велешкото езеро е пред еколошка катастрофа?

Читај повеќе

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на мафијашки клан

Читај повеќе

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

Читај повеќе

Доларот слабее трет ден по ред

Читај повеќе

Европските конзервативци станаа третата најсилна група во ЕУ парламентот

Читај повеќе

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Читај повеќе