Што да очекуваме од борбата Фјури - Усик во февруари?

Промоторот на украинскиот шампион Олександр Усик, Алекс Красјук, вели дека веќе договорил нов датум за борба со Тајсон Фјури, а датумот на натпреварот кој треба да се одигра некаде на крајот на февруари, ќе биде официјално објавен наскоро.

Красјук вели дека главниот фокус е да се осигура дека борбата за неприкосновен шампион во тешка категорија со WBC шампионот Фјури (34-0-1, 24 КО) ќе се одржи со IBF/WBA/WBO Усик (21-0, 14 КО).

Алекс би го претпочитал оригиналниот датум кој првично беше договорен (23 декември), но истакнува дека кога борачот не е подготвен да се бори, тогаш „не можете да го присилите“. Екипата на Фјури реши да го помести датумот поради долгиот тренинг камп што го имаше за борбата со Френсис Нгану и сака тој да одмори пред да започне со подготовките за Усик.

Како што видовме на мечот на Фјури со Нгану, тој сепак имаше многу сало околу половината, иако ја намали својата тежина на 126 килограми. Ако започне со прекумерна тежина во кампот, нема да ја изгуби целата потребна тежина до моментот кога ќе се сретне со Усик во февруари. Усик нема да застане, дозволувајќи му на Фјури да го чува цела ноќ како што направи со Вајлдер.

„Усик е апсолутно подготвен и знае како да се справи со Тајсон. Затоа се чувствувам сигурен; затоа се чувствувам опуштено поради оваа борба“, изјави Алекс Красјук за неприкосновениот судир во тешка категорија меѓу Тајсон Фјури и Олександр Усик.

Красјук не треба да биде премногу самоуверен за Усик бидејќи изгледаше ужасно во неговата последна борба против Даниел Дубоа во август минатата година, паѓајќи по ударот во тело што многумина го видоа како театрално, преправајќи се дека добил низок удар.

Во репризата, Дубоа го удри во појасот и го фати Усик кога не беше подготвен. Боксерската јавност го виде тоа како чист удар во тело, што требаше да резултира со одбројување за Усик, но судијата одлучи дека ударот е премногу низок.

„Единственото нешто за што сум навистина загрижен е оваа борба навистина да се случи“, рече Красјук.

„Во договорот беше 23 декември, но тоа е прашање на здрав разум. Ако борачот не е подготвен, не можете да го присилите. Веќе се договоривме за нов датум“.

Се надеваме дека и овој датум нема да биде поместен, бидејќи на навивачите веќе им здодеа да го чекаат мечот Фури - Усик, а многу од нив веќе не ги гледаат како двајцата најдобри борачи во тешка категорија. Тие ги гледаат Усик и Фјури како двајца постари борачи во нивните средни 30-ти години, кои само се борат за плата. Нема да биде изненадувачки ако и двајцата се пензионираат по 2024 година.

„Кармата на дело“, рече Красјук на прашањето за неговите размислувања за борбата Тајсон Фјури против Френсис Нгану.

„Кога се однесувате кон вашиот противник со непочитување и го потценувате противникот, понекогаш се случува сра*е. Од боксерска гледна точка, Тајсон Фјури ја доби борбата. Борбата се бодува по рунди. Така, според моето бодување, тој беше неколку рунди подобар и тоа е нормално. Загуби неколку рунди. Тој дефинитивно загуби една рунда затоа што имаше нокдаун, но генерално победи.“

Од судиска страна Фјури ја доби борбата со Нгану, но не и од навивачите, што е далеку поважно. Беше срамно да се гледа како Фјури настапува и беше патетично да се види како момче кое се сметаше за број еден тешка категорија во дивизијата го победи дебитант без искуство.

„Ниту еден човек на светот немаше да го очекува тоа, и ако Тајсон го сфатеше сериозно, веројатно немаше да се случи“, рече Красјук за своето верување дека Фјури не го сфатил сериозно Нгану.

„Тој не изгледаше доволно навежбано, неговото тело не изгледаше тренирано. Така, изгледаше дека Фјури доаѓа од долг годишен одмор за лесни пари. Така изгледаше и победи, без сомнение. Начинот на кој победи покренува некои прашалници. Големината не е важна, особено во боксот. Моето искуство ми кажува дека не се работи за големината, туку за вештини, начин на размислување, менталитет и боксерски коефициент на интелигенција. Тоа е она што ве прави победници“, рече Красјук.

„Големината може да биде важна во борбата Фјури-Усик ако Усик стои доволно долго за Фјури да го зграби и да почне да се потпира на него. На крајот на краиштата, она што може да ја направи разликата во таа борба е ударот во тело на Фјури кон Усик. Тој знае дека Усик тешко прима такви удари, како што бевме сведоци на борбата со Дубоа, а Фјури секако ќе се обиде да ја искористи таа слабост“.

реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more

Останати спортови

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Невидена снимка: Што му рекол Хабиб на Конор додека го давеше во познатата борба?

Read more

Брутално: Англичанец нокаутираше Хрват за 28 секунди

Read more

Вуков од Силверстоун: Се надевам дека малерот остана во Австрија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе

Потпретседателката на Аргентина го брани Енцо: Нема колонијалисти да ни кажуваат што да пееме

Читај повеќе

Демба Ба: Нацистите бегаа во Аргентина, и вие сега сте изненадени…

Читај повеќе

Олмо е пред преселба во Барселона, од трансферот милиони ќе заработи и Динамо

Читај повеќе

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе