Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Навикнати сме на нашето Сонце, ѕвездата која ѝ дава живот на нашата планета Земја. Но, како би живееле доколку би го имале некое од другите сонца во вселената?

Нашето Сонце е идеално за животот на Земјата. Не само поради него, туку и поради идеалната далечина на Земјата од него, како и нејзините услови. Многу фактори влијата на тоа дали би можел да се развие живот на една планета. Сепак, друго Сонце и не би ни можеле да имаме, но затоа со помош на технологијата можеме да направиме предвидување каков би бил животот на Земјата доколку Сонцето го замениме со некоја од останатите откриени ѕвезди.

На пример, како би живееле доколку на местото на Сонцето се наоѓа ѕвездата Арктур? Тоа е најсјајната ѕвезда од соѕвездието Воловар и е четврта најсјајна ѕвезда на ноќното небо. Портокалов џин со дијаметар од 35 милиони километри, 100 пати посјаен од Сонцето и 25 пати поголем од него. Изгревањето и заоѓањето на Арктур би ни овозможило одлични фотографии, но, горештината од него ни ги исушила океаните. Воедно, за брзо ќе го уништи и животот на Земјата која ќе стане како Венера.

Но, да се обидеме со некоја друга ѕвезда:

Remote video URL
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Чек дис аут

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Read more

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Read more

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Read more

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Пловечки тенк – најновото чудо што доаѓа од Индонезија

Читај повеќе

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе