Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Температурите растат, а вие мислите само на некој ладен пијалак што ќе ве освежи. Ќе се изненадите што му прави тоа на вашето тело.

Нутриционистката Наташа Ѓуќиќ истакнува дека топлата вода е подобра за рехидратација на организмот, додека ладната вода го поттикнува варењето.

Сигурно многу пати сте слушнале дека е многу важно да се внесува вода, но дали знаете зошто е тоа така?

Некои од најважните причини за редовно пиење вода:

  • помага за оптимална функција на мозокот,
  • го одржува здрав кардиоваскуларниот систем,
  • го подобрува здравјето на кожата.

Од една страна, многу се зборува за тоа дека утрото треба да започне со чаша млака вода со лимон, меѓутоа, постои и другата страна - дека понекогаш е важно да се внесува и ладна вода.

Нутриционистката Ѓукиќ објасни повеќе за ова:

„Водата навистина е извор на животот и сите знаеме какво е чувството кога ќе ја задоволите жедта со една чаша од оваа скапоцена течност“, вели нутриционистката. Открива кога треба да пиете ладна, а кога топла вода:

„Топлата вода го рехидратира и лади телото. Го забрзува метаболизмот и согорува 70 калории повеќе дневно. Ладната вода го стимулира варењето. Помага при главоболки и воспаленија. Може да помогне при запек и да ја подобри циркулацијата на крвта“, вели таа.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Здравје

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more

Што го прави кафето нездраво?

Read more

Навидум здравствени симптоми што укажуваат на психолошка нерамнотежа

Read more

Што е „ладен шок“ и како да избегнете фатални последици?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе