Што мислат возачите за автономните возила?

Најнова студија укажува на непријатноста што ја имаат многу возачи кога ќе помислат на автономни возила.

Студија што заедно ја спроведоа Харвард и Американската асоцијација за автомобили (ААА) покажа дека 53% од возачите се чувствуваат помалку безбедни на патот што го користат самовозечки камиони, а 47% го делат истото мислење, без оглед на видот на возилото со самостојно управување во сообраќајот.

ААА нагласува дека пилот-проекти со автономни возила во моментов се спроведуваат во 38 земји, од кои најпознати се во Калифорнија и Невада. Остатокот е скоро непознат, така што само 35% од испитаниците изјавиле дека во некои американски земји може да се користи системот на автономно возење.

Кога станува збор за овие пилот-проекти, 34% од учесниците во студијата позитивно зборуваа за пилот-проектите, 36% се спротивставија на нивната реализација, а 31% немаа јасно мислење.

Од оние кои се противат на автономно возење и таквите програми, 77% рекле дека се загрижени за безбедноста на патиштата со самоуправувачки возила, а 62% се загрижени како ќе се утврдува виновникот при несреќа со возило со автономно управување. Повеќе од половина од испитаниците сметаат дека јавноста мора да се едуцира како оптимално да се однесува во близина на ваквите возила.

Студијата открива и како учесниците во сообраќајот би се чувствувале побезбедно. Имено, дури 62% од нив сметаат дека автономните возила треба да бидат јасно обележани, а 60% се залагаат за одделни сообраќајни ленти за ваквите возила. Затоа, ААА сугерира дека треба да се дефинираат упатствата за тоа како да се разликуваат самоуправувачките возила.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе