Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Дали сте знаеле дека недостатокот на сексуални односи може негативно да влијае на здравјето?

Постојат неколку работи за кои треба да знаете, а се појавуваат ако немате секс подолго време.

1. Напад на нервоза

Сексот понекогаш служи како издувен вентил, а научници во Шкотска се согласни дека луѓето кои апстинираат од секс потешко ги поднесуваат стресните ситуации како јавните настапи, за разлика од оние кои имале секс во изминатите две недели. Во текот на сексот мозокот испушта хормон на среќа што ве опушта.

2. Ослабен имун систем

Недостатокот на сексуални активности може да го ослаби вашиот имунолошки систем, пишува Prevention.com. Научници од Пенсилванија открија дека кај луѓето кои двапати неделно уживаат во секс, за 30 проценти е зголемено ослободувањето на имуноглобулинот (IgA), кој е прв во линијата на одбрана на организмот од вируси.

3. Расте несигурноста во врската

Без секс, се намалува поврзаноста со партнерот и расте несигурноста во врската. Бракот без секс може негативно да влијае на самодовербата, па се раѓаат и сомнежи во верноста на партнерот. За да избегнете ситуации на параноја и евентуален прекин на врската, почесто бакнувајте се, држете се за раце и давајте си подароци, покажете дека ви значи партнерот и зближете се повторно.

4. Може да бидете депресивни

Жените почесто паѓаат во депресивни во состојби без секс, но не мора да значи дека баш недостатокот на секс е причина за депресија. Студија откри дека жените чии партнери користат презервативи можат подеднакво да бидат депресивни.

Научниците сметаат дека тоа е поради одредени состојки на спермата, како мелатонин, серотонин и окситоцин кои директно можат да влијаат на расположението.

Тагови
реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Љубов и секс

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Меѓународниот ден на жената и Г- точката

Read more

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Read more

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Жените кои го променија светот

Читај повеќе

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Човекот кој остана во близина на Фукушима за да спасува мачки

Читај повеќе

Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Читај повеќе

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Читај повеќе

Додека локалците умираат во болниците, туризмот „цвета“ и покрај пандемијата

Читај повеќе

Д-р Фаучи: Без маски во друштво? Само ако сите се вакцинирани

Читај повеќе

Март ќе биде тежок месец за овие три хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Први во светот: Норвешка ќе гради тунел за бродови

Читај повеќе