Што од јупитеровата месечина ни праќа радио сигнали?

Факт е дека не само за вселената, туку за нашиот Сончев Систем знаеме многу малку. И сенешто постојано не изненадува.

Ганимед е најголемата месечина не само на Јупитер, туку во нашиот Сончев Систем воопшто. Толку е голема што да не орбитираше околу Јупитер ќе се класифицираше како планета бидејќи е поголема и од Плутон и од Меркур. Дури има и свое магнетно поле. Стара е 4,5 милијарди години, што значи дека е колку и самиот Јупитер. Потребни 1 се 7 земјини денови за да направи еден цел круг околу својата планета.

Токму од Ганимед дојде радио сигнал во времетраење од 5 секунди кој ги заинтригира научниците. Што ли може оттаму да испраќа ваков сигнал?

Кај Јупитер се наоѓа пробата Juno на НАСА која собира податоци за џиновската планета, па по пат впива информации и од нејзините месечини. На Ганимед има океани кои се доста солени и каде што можеби има и живот. Можеби, бидејќи температурата е многу под нулата поради оддалеченоста од Сонцето.

Remote video URL
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Вести

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Read more

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Read more

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Read more

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе