Што сè може да направи новиот Cybertruck?

Илон Маск повторно направи чудо. Пристигна Cybertruck, покажа со што располага, а повеќето заборавија на ветувањата од 2019 година.

 

Што е добро?

Да почнеме прво со добрите работи. Cybertruck има огромни можности: тоа е возило кое може да повлече пет тони товар, да носи 1.134 кг, нуди опсег од 547 км и забрзува до 100 км/час за 2,7 секунди. За само 15 минути полнење добивате досег од 235 км, бидејќи се полни со моќност од 250 kW.

Секако, сè што е кажано важи за врвната изведба, т.н Cyberbeast. А Маск го претстави на најдобар можен начин - со трка за забрзување со Porsche 911. А во исто време адутот на Tesla влечеше приколка со уште една 911 внатре. Чиста петка за рекламата.

Возилото е навистина направено од нерѓосувачки челик, а се ветува целосна заштита од пешадиско оружје. Акустичните стакла се исто така непробојни, барем против удари од бејзбол топка и град од класа 4, според Tesla.

Cybertruck може да биде извор на електрична енергија за надворешни уреди, дури и за моќни на градилиштето. Авантуристите можат да земат дополнителна батерија во улога на продолжувач на опсегот, а постои и можност за возење низ водени пречки.

Маск оди чекор понатаму и вели дека неговиот Cybertruck е поригиден од McLaren P1 и дека е невозможно да се преврти на покрив.

Малку и за другата страна на приказната

На 1 декември 2019 година, Tesla го спомна истиот основен опсег од 400 км, но со различна цена. Почетната цена тогаш беше одредена на 39.900 долари, а денес е 60.990 долари. Добрата вест е што заедно со досегот беше потврдена и најавата за забрзување за околу 6,5 секунди до 100 км/час.

Верзијата AWD со два мотори и 600 КС требаше да чини 49.900 долари, но сега чини 79.990 долари. Досегот, сепак, скокна од 483 на 547 км, а забрзувањето е во најавената рамка од помалку од 4,5 секунди. Зголемена е и влечната сила.

И доаѓаме до верзијата со три мотори. Моќниот Cyberbeast со 845 КС требаше да чини 69.900 американски долари според најавата, но сега е 99.990 американски долари.

Најавени се повеќе од 6,35 тони влечна сила, но и досег од повеќе од 800 километри. Сега бројките се значително помали: 515 км досег и 4990 км влечна сила. Ветувањето за забрзување останува и дефинитивно е под 2,9 секунди (2,7 с).

Вкрстување помеѓу пикап и спортски автомобил

И можеби ова е најголемата тајна на овој модел. Маск го најави како вкрстување на моделот од филмот Blade Runner (1982) и моделот Wet Nellie од филмот The Spy Who Loved Me.

Remote video URL

Со маса од повеќе од три тони, Cybertruck е тешка класа.Но, во исто време, тој не е број 1 во споредба со класичните пикап камиони, ниту по носивост ниту по влечна сила. Дефинитивно не е број 1 во однос на карактеристиките неопходни за пикап камион, потврдува Motor1.

Поскап е, побрз и далеку поинтересен. Дали сето ова ќе биде доволно за Тесламанија да продолжи? Најверојатно ќе биде. Доколку сте заинтересирани за повеќе информации, можете да ги најдете на веб-страницата на Tesla.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Авто новости

Инвентивен шофер на денот

Read more

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Read more

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Read more

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Read more
 

Автомобили

Инвентивен шофер на денот

Читај повеќе

Црна кутија и алкотест стануваат стандардна опрема во Dacia

Читај повеќе
  • filter

Каде заврши најскапата регистарска табличка во светот?

Читај повеќе
  • filter

Porsche претстави две нови e-hybrid варијанти на Panamera

Читај повеќе

„Вселенски“ сопирачки: Полесни се и подобро се ладат

Читај повеќе

Mercedes пресече: Поевтините бензинци ни се поважни од автомобилите на струја

Читај повеќе
  • filter

Новиот 720S GT3 Evo на McLaren изгледа фантастично

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Познати деталите за електричниот СУВ на Nissan - вредеше да се чека

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто прозорците на возилата имаат црни точки?

Читај повеќе