Škoda го претстави целосно новиот Kodiaq: Пространост, функционалност и одржливост се главните карактеристики

Нов изглед, нова технологија. Новиот Škoda Kodiaq нуди многу простор, врвна поврзаност и сега дури и plug-in хибридна варијанта.

Škoda го започнува најновото поглавје во својата успешна приказна: втората генерација на својот наградуван SUV. Kodiaq, симбол на разновидност и иновативност, веќе ги освои срцата на повеќе од осумстотини илјади клиенти на шеесет пазари ширум светот и доби бројни престижни награди.

Погледнете ја снимката од премиерата на најновата генерација на Škoda Kodiaq:
https://www.skoda-storyboard.com/en/skoda-world/watch-the-premiere-of-the-new-kodiaq-model-live/ 

Дизајн: повеќе простор за сите

Новата генерација на Škoda Kodiaq може да се пофали со повеќе мускулест и впечатлив изглед од неговиот претходник. Порасна за 6 сантиметри во должина, нудејќи повеќе простор за патниците и багажот. Целокупната должина е 4.758 милиметри, додека волуменот на багажникот исто така е зголемен: до 910 литри во варијантата со пет седишта. Подобрената аеродинамика се демонстрира со коефициент на отпор на CD од само 0,282.

Дизајнот на теренецот е нагласен со целосно редизајнираната хауба и редизајнираното лого на Škoda и препознатливата шестоаголна решетка. Една клучна карактеристика се опционалните фарови со целосно LED матрикс од втората генерација, кои даваат посветло и појасно светло и чии 36 поединечни светлосни сегменти го создаваат карактеристичниот преден дел со „четири очи“.

Внатрешност: менувач на менувачот на управувачкиот столб

Централниот дел на внатрешноста е самостоен 13-инчен инфозабавен екран надополнет со 10-инчен виртуелен кокпит и опционален head-up дисплеј. Под екранот за инфозабава се наоѓаат новите мултифункционални контроли (Паметно бирање) – три мултифункционални ротирачки копчиња и притискање со интегрирани дигитални дисплеи. Овие копчиња го поедноставуваат пристапот до различни функции и комбинираат хаптички повратни информации со дигитални информации.

Избирачот за само-автоматскиот менувач е преместен во управувачкиот столб, со што се ослободува дополнителен простор на централната конзола. Удобноста е сепак на прво место: опционалните Топ ергономски седишта обезбедуваат функција за масажа со десет перничиња на надувување и приспособливост.

Мотори: прв пат Kodiaq plug-in хибрид

За прв пат популарниот SUV ќе биде достапен и како Kodiaq iV со plug-in хибриден погон. Со комбинирана моќност од 204 КС, тој ветува целосно електричен досег од над 100 километри во циклусот WLTP. За прв пат, Kodiaq, исто така, гледа блага хибридна технологија: тоа е моделот 1.5 TSI со 150 КС. Поставата на мотори е комплетирана со бензински мотор 2.0 TSI и два дизела 2.0 TDI, кои обезбедуваат 150 и 193 КС соодветно. Сите агрегати се споени со DSG автоматски менувач, а врвните бензински и дизел варијанти имаат погон на сите тркала како стандард.

Во Kodiaq, Škoda го воведува системот за динамичка контрола на шасијата DCC Plus за да го подобри искуството во возењето. Системот има два посебни вентили кои ги контролираат фазите на враќање и компресија на суспензијата, обезбедувајќи побрзо и по променливa амортизација. Ова подобрување се претвора во побрз одговор, подобрена динамика на возење и супериорен комфор, додека го одржува истото растојание од подлогата како стандардната верзија.

Безбедност: армија асистенти на готовс

Во својата втора генерација, Škoda Kodiaq му нуди на возачот низа напредни системи за помош на возачот кои ја зголемуваат безбедноста и удобноста. Помошта за вртење помага да се спречат судири на крстосници и можно е далечинско паркирање преку апликација. Со зачуваната функција за маневар за паркирање, возилото меморира до пет маневри за паркирање и потоа ги извршува автоматски или се води низ апликацијата.

Надградбата на функцијата за следење на мртвите точки (помош од страна) го проширува опсегот на откривање возила за следење од седумдесет на деведесет метри, зголемувајќи ја безбедноста, особено на автопатите. Редизајнираниот Traffic Jam Assist обезбедува појасен приказ на околните возила во виртуелниот кокпит и е комбиниран со адаптивна помош за лента и адаптивна контрола на патувањето. Ова работи заедно со системот за навигација за да ги предвиди кривините и крстосниците.

Што се однесува до пасивната безбедност, втората генерација на Kodiaq нуди до девет воздушни перничиња, вклучувајќи опционални странични воздушни перничиња за патниците на задните седишта.

Поврзување: безжично ажурирање

Новиот SUV е секогаш онлајн и нуди низа мобилни услуги и апликации за инфозабава. Во автомобилот има три дисплеи: 10-инчен виртуелен кокпит, централен инфозабавен екран до 13 инчи, а сега и head-up дисплеј. Автомобилот е опремен со четири USB-C порти со моќност од 45 вати за брзо полнење на мобилни уреди. Една нова карактеристика е подобреното безжично полнење, кое овозможува два паметни телефони да се полнат индуктивно истовремено со моќност од 15 вати.

Инфозабавниот систем во целосно новиот Kodiaq располага со стандарден 10-инчен дисплеј со повеќе допир, радио DAB+, контрола со гестови и гласовни команди. Изборната навигација додава екран од 13 инчи, а неговите упатства сега се прикажани на главниот екран. Осум стандардни звучници се грижат за квалитетот на звукот, со четиринаесет звучници на аудио системот на Кантон како опционална алтернатива.

Бидејќи е постојано онлајн, теренецот може да користи софтверски ажурирања OTA (over-the-air) и напредно планирање на маршрутата. Онлајн услугите на Škoda Connect, карактеристиките специфични за plug-in-хибридниот Kodiaq iV и низата инфозабавни апликации обезбедуваат подобрувања на удобноста и удобноста за возачот и сите патници во автомобилот. Згора на тоа, дополнителни функции за навигација, адаптивна контрола на патувањето, контрола на долгото светло или додавање различни варијации на амбиенталното осветлување може беспрекорно да се интегрираат онлајн на барање.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Авто новости

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе