До 2026 година

Škoda најави шест целосно електрични модели

Škoda вложува многу во електрификацијата, а сега најави шест електрични модели кои ќе пристигнат на пазарот до крајот на 2026 година.

Чешкиот производител најави дека може да се очекува низа целосно електрични возила, а тоа ќе бидат Small, Compact, Combi и Space, на кои ќе им се придружат и обновените верзии на Enyaq и Enyaq Coupe.

Compact ќе пристигне во 2024 година, како компактен кросовер наречен Elroq и ќе биде електричен наследник на моделот Karoq. Ќе биде семеен автомобил долг 4,5 метри, со пространа и практична внатрешност.

Small ќе дојде во 2025 година како компактен автомобил во SUV стил, ќе биде долг 4,1 метри и ќе чини 25.000 евра.

Обновените Enyaq и Enyaq Coupe ќе бидат претставени во 2025 година и ќе имаат значителни промени во дизајнот.

Combi се очекува во 2026 година како електричен караван кој ќе има должина од 4,7 метри и ќе биде идеален и за семејствата и за бизнисите.

Шестиот модел е моментално познат како Space, a станува збор за кросовер со седум седишта инспириран од минатогодипниот концепт Vision 7S. Oва ќе биде најголемиот електричен автомобил на Škoda со должина од 4,9 метри и ќе понуди огромен простор во внатрешноста, а ќе го краси новиот Modern Solid дизајнерски јазик, кој ги „реинпретира традиционалните обележја и храбро отвара нови терени”, велат од Škoda.

Škoda ќе инвестира 5,6 милијарди евра во електрична мобилност до 2027 година.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Авто новости

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Read more

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе