Словаците го изненадија светот и претставија летечки автомобил

Приказната за летачките автомобили е стара неколку децении, а последниве години станува сѐ поактуелна.

За разлика од некои други производители, оваа компанија е скоро бескомпромисна во однос на перформансите, но и на самиот изглед. Така, за разлика од некои ривали, од кои многу дури и не полетаа, овој концепт на летечки автомобил изгледа одлично.

Толку е интересен, што изгледа како да излегол од филм за Џејмс Бонд, а не од некоја словачка производна хала.

Зад проектот стојат Стефан Клајн и неговиот бренд Klein Vision. Креацијата има јасно име AirCar, а во видеото може да видите како може да се вози по пат, но и да лета во воздухот. Не му е потребно многу време за трансформација, само околу три минути. Во текот на целата постапка возачот е цело време во кабината, додека трансформација ја прави електрониката. Крилата се извлекуваат, а задниот крај телескопски се поместува наназад за да се зголеми трупот на авионот.

 

Точно, невозможно е целосно да се скрие двојната намена, но ќе признаете дека овој прототип изгледа далеку похармонично од она што го имаме видено досега на оваа тема.

Air Car докажа дека е употреблив, но сега треба и да добие сертификат. Тоа, за жал, е долготраен процес што одзема многу време и малку компании можат да си го дозволат.

Клајн вели дека возилото е долго 6,2 и широко 1,8 метри, што значи дека може да се паркира во конвенционална гаража.

Remote video URL
реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Концепти

Пред светската премиера - објавени фотографии од Mercedes Ц класа

Read more

Hyundai откри кога пристигнува Ioniq 5

Read more

Погледнете што сѐ може да направи дигиталниот кокпит на Samsung

Read more

Volvo подготвува нов електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

Претставен новиот Škoda Kodiaq: Нов дизајн и нови технологии

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota ќе го претстави новиот електричен SUV во Шангај

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla e минимализам во споредба со електричниот EQS на Mercedes

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави новиот C5 X

Читај повеќе

Што би купиле - постар половен автомобил со помалку поминати километри или понов со повеќе?

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Mercedes AMG CLS 53

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне новиот Dacia Duster

Читај повеќе
  • filter

Škoda ја претстави новата Octavia Sportline

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тест за издржливост: 5.000 километри поминати со константни 300 км/ч

Читај повеќе