Со помош на еден напиток ќе го забрзате метаболизмот и ќе намалите килограми

Ф.З.
/ 02.09.2023 / 11:11

Кога станува збор за губењето килограми, најважно е да сте во калориски дефицит, а потоа физичката активност е дефинитивно следниот чекор. Но, она што е исто така важно е работата на вашиот метаболизам, кој зависи од тоа каква храна консумирате.

Затоа, не е лошо да ги знаете намирниците кои можат да го поттикнат вашиот метаболизам и на тој начин да ви помогнат да ослабете. Голема улога во работата на метаболизмот имаат и пијалаците кои ги консумираме. Така, освен вода, црно кафе и зелен чај, можно е да се најдат и разни рецепти за слабеење.

Еден од таквите пијалаци е оној од магдонос и лимон. Магдоносот е познат како лековита храна која помага во исфрлање на штетните материи од организмот и намалување на надуеноста. Она што луѓето го забележале додека го консумирале чајот од магдонос е дека тој поттикнува зголемено мокрење, што е добро за исфрлање на вишокот течности од телото.

Рецептот за овој чај е многу едноставен. Во тенџере ставете еден литар вода и оставете да зоврие. Кога водата ќе зоврие додадете шест лажици сечкан магдонос. Оставете го да се вари околу 5 минути. Кога е готов, оставете го чајот да се излади и додадете му два исцедени лимони, за подобар вкус.

Овој напиток најмногу помага во губењето на масните наслаги во пределот на стомакот, а се препорачува да го пиете наутро пред појадок. Исто така, потребно е да се пие пет дена, а потоа да се направи пауза од неколку дена.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фит

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе