Sony ќе тестира електричен автомобил

Едно од најголемите изненадувања на годинешниот CES саем беше претставувањето на првиот прототип на електричниот Vision-S автомобил на Sony.

 Vision-S стигна во Токио каде ќе биде тестирана сензорската и аудио технологијата, а до крајот на годината би требало да пристигне и на јавните улици каде ќе биде тестиран.

Прототипот е изработен за потребите на тестирањето на сензорски технологии, но сега е јасно дека компанијата има значително поголеми планови. Vision-S поседува два електрични мотори од по 200 kW, еден од предната, а другиот од задната страна.

Од нула до 100 може да развие за 4,8 секунди и да постигне максимална брзина од 240 км/ч.

Remote video URL
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Авто новости

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Read more

Нова ера за BMW?

Read more

Погледнете како вози летачки Cadillac

Read more

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Hyperion XP-1 ги покори улиците на Лас Вегас

Читај повеќе

Потполно новата Lada Niva пристигнува во 2024 година

Читај повеќе

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на Tesla поради дефект

Читај повеќе
  • filter

Fiat Panda Cross е најдобриот кросовер за 2020 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа испораката на Bugatti Divo, вреден 5,4 милиони долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн Џејмс го претстави новиот електричен Hummer

Читај повеќе