Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Компанијата Sony досега продаде 13,4 милиони примероци од конзолата PlayStation 5.

Sony во вториот квартал продаде 3,3 милиони конзоли, додека во првиот испорача 2,2 милиони, а вкупниот број на конзоли продадени од пристигнувањето на пазарот изнесува повеќе од 13,4 милиони единици, потврдија од Sony.

Продажбата на видеоигри исто така е зголемена значително па во вториот квартал се продадени 76,4 милиони копии во споредба со 63,6 милиони во претходниот квартал.

Забележан е раст од 27 проценти кога станува збор за приходот од гејминг кој изнесува 5,68 милијарди долари. Оперативниот приход од 728 милиони долари е помал во однос на претходниот квартал и тоа за 29 милиони долари. Фискалната година на Sony завршува на 31 март 2022 година.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Вести

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Read more

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Read more

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Read more

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Read more
 

Гик

Првиот човек на Twitter поднесе оставка

Читај повеќе

Зошто древните народи намерно ги деформирале своите черепи?

Читај повеќе

Чудните сигнали од Венера можеби се резултат на вулканска активност

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск како инспирација: Претставен iPhone од стопен дел на Tesla автомобил

Читај повеќе

Решена мистеријата за напредната кинеска цивилизација која исчезнала пред 4.000 години

Читај повеќе

Исланд ја гради првата подземна опсерваторија на магма во светот

Читај повеќе

Конечно е „уловена“ мистериозната „невидлива честичка“

Читај повеќе

Xiaomi годишно ќе произведува 300.000 електрични автомобили

Читај повеќе

Samsung прекинува со производство на Galaxy Note 20

Читај повеќе