Стил и помодарство на Моден викенд Скопје

Јубилејното издание на Моден викенд Скопје е доволна причина за возбуда сам по себе.

Дизајнерските имиња ги покажуваат нивните визии за актуелната сезона и нивните концепти за иднината на модата. Тие со себе носат и своја, специфична модна публика.

Од сегашни и поранешни модели, јавни личности, модни новинари и блогери, како и најновата категорија во посетителските редови – инфлуенсерите.

Нивните модни комбинации се секогаш интересна тема за разговор за време на Модниот викенд Скопје, но тој разговор е ограничен во шепотењата меѓу ревии и онлајн четови и коментари.

И по 20 сезони FWSK неизбежни се канцелариските сакоа и матурските фустани, а да не зборуваме за тоа дека не се прави дистинкција меѓу дневна и вечерна комбинација.

Без обид за стилски пуризам, сепак стилот (треба да) е израз на индивидуалноста.

Дел од гостите сакаат да им оддадат почит на дизајнерите и да ја изразат нивната поддршка, па избираат креации што изминатите сезони сме ги виделе на писта. Тие одлуки понекогаш поминуваат неславно, со оглед на тоа дека дизајнерската креација во комбинација со пригодата и изборот на модни додатоци може да биде „експлозивен коктел“.

Тука се и оние кои сакаат да бидат впечатливи по секоја цена, па желбата да се биде индивидуален често резултира со изглед што е повеќе карикатурен отколку екцентричен.

Актуелните трендови уште се под силно влијание на 90-тите, па комбинации со елементи од различни слоеви на оваа деценија не изостанаа оваа сезона: од гранџ и хероин шик естетика и комбинации што се чини излегле целосно од сцена во „Reality Bites“, „Clueless“ или „Clerks“ до класични изгледи во стилот на супермоделите на Петер Линдберг.

Секако, тука се и оние посетители кај кои е видно дека она издание во кои ги гледаме на ревиските вечери, од класично до еклектично, е изглед што го негуваат во нивното секојдневие. Удобноста се чита во нивниот говор на тело, а вниманието на детали го „издава“ нивниот префинет вкус.

Додека ги подготвуваме аутфитите за затворањето на јубилејното издание на Моден викенд Скопје, не заборавајте дека модата е само предлог врз кој го градите личниот стил.

Фото: FWSK

реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Стил

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Read more

Креативни начини како да ја организирате кујната

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more
 

Магазин

Разлика во години меѓу партнерите - дали бројките се навистина важни?

Читај повеќе

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Читај повеќе

Стјуардеса советува – овие работи никогаш не треба да ги нарачате во авион

Читај повеќе

Три месеци незабележано живеел на аеродром поради страв од короната

Читај повеќе

Го намалува холестеролот, помага за слабеење, спречува рак - моќта на куркумата

Читај повеќе
  • play_arrow

Ги потроши сите џокери на едно прашање за популарна Netflix серија

Читај повеќе

Нежна, искрена, забавна: Сè што треба да знаете за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Музеј во Бразил има колекција од најлошо направени восочни фигури

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Читај повеќе