Страшна глетка: 28 луѓе висат надолу откако се заглавија во забавен парк во САД

Макфакс
/ 16.06.2024 / 10:10

Едно лице е превентивно пренесено во болница, но нема повреди, а 28 се спасени во инцидент во забавен парк  во Орегон, САД.

„Пожарникарите успеаја да спасат 28 лица кои беа заглавени на височина од 30 метри, висејќи наопаку, за време на возењето во забавниот парк Оукс .Едно лице е превентивно пренесено во болница, но нема повредени„, соопштија од паркот.

За среќа, брзата реакција на вработените во паркот и пожарникарите спречија сериозни повреди.

Според очевидци, се се случило ненадејно. Прво слушнале татнеж, а потоа и соопштение од огласувачкиот систем внатре во забавниот парк.

Крис Рајан, посетител на паркот, опиша како тој и неговата сопруга се подготвувале да се возат панорамското тркало кога забележале дека возењето е заглавено. Слушаа луѓе како викаат, кога го кренаа погледот, останаа без зборови.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе