Студија: Создавањето на суперконтинент може да ја направи Земјата непогодна за живеење

Формирањето на суперконтинент на Земјата би можело да ги уништи луѓето и сите други цицачи кои сè уште ќе постојат за 250 милиони години, тврди нова научна студија.

Масовното изумирање првенствено би било предизвикано од топлински стрес како резултат на поголема вулканска активност што внесува двојно повеќе јаглерод диоксид во атмосферата од сегашните нивоа, постаро сонце кое емитува повеќе радијација и обемот на копнените пустини во тропските предели.

Се очекува суперконтинентот Пангеја Ултима (наречен уште и Неопангеја, Пангеја Проксима и Пангеја II) да се обликува кога сите сегашни континенти ќе се спојат заедно во далечната иднина. Трудот, објавен во понеделникот во списанието Nature Geoscience, е првиот обид да се моделира колку екстремна може да стане климата поради тоа геолошко преуредување.

Користејќи го климатскиот модел UK Met Office и суперкомпјутерот на Универзитетот во Бристол, симулацијата исто така обезбеди тектонски индиции за минатите настани на истребување и податоци кои би можеле да бидат корисни за астрономите кои бараат други планети погодни за живот.

Во ерата на Пангеја Ултима, температурните екстреми се очекуваат да бидат драматични, со повеќе влага отколку сега долж бреговите и екстремно суви услови во огромните копнени пустини. Во овој свет, глобалните температури би можеле да се зголемат за 15 степени (и до 30 Целзиусови степени на копно) над прединдустриските нивоа, враќајќи го светот на екстремната топлина што последен пат ја доживеа во Пермско-Тријаскиот период, пред 260 милиони години, кога повеќе од 90% од видовите биле искоренети. Продолжените периоди на топлина над 40 степени би биле над нивоата на толеранција на многу форми на живот.

Цицачите се најголемата еволутивна успешна приказна во светот, особено по смртта на диносаурусите за време на последното големо истребување, но способноста на цицачите да се прилагодат на топлината можеби е премногу бавна. Ова ги вклучува луѓето кои на Земјата се релативно кратко време.

Хоминидите се појавиле пред околу 6 милиони години кога светот бил многу поладен отколку во времето на диносаурусите. Иако нашиот вид еволуираше неверојатно брзо, ќе се соочиме со огромни предизвици во ерата на Пангеја Ултима, под претпоставка дека ќе ја преживееме тековната климатска криза, предизвикана од самите себе, и масовното истребување на другите видови.

Освен директните ефекти од горештините, сериозни проблеми со снабдувањето со храна би имало и поради распаѓањето на вегетацијата. Во трудот се наведува дека повеќето растенија добиваат стрес на температури повисоки од 40 степени и дека целосно се расипуваат доколку подолго време се изложени на 60 степени.

Главниот автор на трудот, Александер Фарнсворт од Универзитетот во Бристол, рече дека можноста за уште едно истребување, вклучително и на луѓето, е отрезнувачки потсетник за минливоста.

„Земјата има многу променлива средина. Луѓето се многу задоволни со она што го имаме сега и не треба да ја туркаме сопствената клима подалеку од постудената клима низ која еволуиравме. Ние сме доминантниот вид, но Земјата и нејзината клима одлучуваат колку долго ќе трае тоа. Она што следува е нечија претпоставка. Доминантниот вид би можел да биде нешто сосема ново“, рече тој.

Авторите признаваат дека нивните предвидувања имаат високо ниво на несигурност поради ултра долготрајната временска рамка, но се надеваат дека студијата, започната за време на пандемијата, ќе обезбеди корисни сознанија за минатите настани на масовно истребување и можната населливост на други планети.

Досега, кога астрономите ги скенираа далечните галаксии за планети кои би можеле да обезбедат алтернативен дом за луѓето, тие главно размислуваа за растојанието од најблиското сонце и присуството на вода. Една нова студија покажува дека тектониката е исто така важен фактор за одредување на климата на планетата.

„Ако НАСА би можела да испрати вселенски шатл на само една планета, тогаш би избрал една која нема суперконтинент. Подобро е да има неколку континенти расфрлани наоколу, како што е сега случајот на Земјата“, вели научникот.

Тагови
реклама

Вести

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Read more

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Read more

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Read more
 

Гик

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе

Месечевата прашина може да помогне во производството на сателити, бази и сончева енергија

Читај повеќе

Ново откритие го менува разбирањето на праисторијата: Коњите биле припитомени многу подоцна отколку што се мислеше

Читај повеќе
  • filter

Apple на WWDC ги претстави најважните новитети, фокусот е на ВИ технологијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Black Ops 6 ги враќа гејмерите во 90-тите

Читај повеќе

Apple ќе развие посебна апликација Passwords за iPhone и Mac

Читај повеќе

Кинезите развија 3D е-кожа која на роботите им дава чувство на допир како човек

Читај повеќе

Руски космонаут стана првиот човек кој поминал 1.000 дена во вселената

Читај повеќе