Свечена салата со пилешко и домати за раскошна и декоративна трпеза

Ова е само една од многуте идеи за свечена салата која можете да ја сервирате на вашата трпеза за претсојните презници, имендени или слави.

Периодот на зимски празници полека доаѓа, почнува и еуфоријата на домаќините за изгледот на празничната трпеза, ако е верски празник дали треба посни јадења итн. Ние ви предлагаме свечена салата со пилешо и домати. Подготовката нема да ви одземе многу време, а најдобро од сѐ е што можете веднаш да ја сервирате. Одлично оди со главно јадење, но и со предјадење како на пример проја, пити, ролати или сувомеснато мезе.

Потребни состојки:

  • 300 гр пилешко филе
  • 2 домата
  • 2 варени јајца
  • 100 гр мајонез
  • 100 гр рендан кашкавал
  • 1 праз
  • сол

Подготовка:

Пилешкото филе сварете го па исечкајте го на ситни коцки. Исечкајте го и празот и сварените јајца, исто така и доматите на кои треба да им го извадите средишниот дел бидејќи е полн со вода. Длабок сад обложете со проѕирна фолија, па прво ставете рендан кашкавал. Пропрскајте со мајонез па ставете пола од сечканите домати и пола од празот. Посолете. Повторно ставете малку мајонез, па ставете половина од пилешкото и прелијте со мајонез. Потоа половина од јајцата и повторно мајонез. Повторете ја постапката уште еднаш со сите слоеви: кашкавал, домати, праз, пилешко, јајца. Чинијата за сервирање ставете ја како капак и внимателно превртете ја салата. Извадете го длабокиот сад, остранете ја фолијата, одозгора украсете со праз и домати и вашата свечена салата е подготвена за сервирање.

Или едноставно следете ги инструкциите на видеото, иако е на полски од постапките се разбира колку е едноставно:

Remote video URL
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Read more
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Read more

За гурмани - француско средновековно јадење од грав со 3 вида месо

Read more

Како правилно се сече варено јајце?

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе

Кој ќе биде најсреќниот месец во 2023 година за секој знак од Зодијакот?

Читај повеќе