СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Стапката на заразување со COVID-19 во Европа е алармантна, предупреди денеска Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО исто така ги предупреди европските земји да не го скратуваат времетраењето на задолжителниот карантин.

Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге, рече дека бројот на случаи на коронавирус во Европа треба да послужи како „аларм за будење за сите нас“.

„Иако овие бројки повеќе се одраз на посеопфатното тестирање, исто така покажуваат алармантна стапка на пренесување на вирусот низ регионот“, рече Клуге на онлајн прес-конференцијата од главниот град на Данска, Копенхаген.

СЗО исто така рече дека нема да ги смени препораките за задолжителен 14-дневен карантин за сите изложени на новиот коронаирус.

„Нашите препораки за карантин се 14 дена и тие се базирани на нашите сознанија за периодот на инкубација и пренесување на болеста. Препораките би ги ажурирале само кога би се смениле нашите научни сознанија“, рече Кетрин Смолвуд, висок службеник за вонредни ситуации на СЗО Европа.

Во Франција, на пример, препорачаниот период на карантин во случај на изложеност на коронавирусот беше намален на 7 дена.

Карантинот е намален на 10 дена во Велика Британија и Ирска, а некои други европски земји, вклучувајќи ги Хрватка и Португалија, размислуваат за намалување на времетраењето на двонеделниот карантин.

Во 53-те земји членки на СЗО Европа имаат регистрирано речиси 5 милиони случаи на COVID-19 и над 227.000 смртни случаи поврзани со болеста.

Бројот на дневни потврдени случаи во моментов се движи меѓу 40.000 и 50.000, а треба да се напомене дека во некои земји значително е зголемен обемот на тестирање. Колку за споредба, на 1 април беше регистриран рекорден број од 43.000 случаи во еден ден, а на 11 септември рекордот беше срушен со 54.000 случаи регистрирани во 24 часа.

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Здравје

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Read more

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Што точно се случува во телото кога ќе испиете кафе на празен желудник?

Read more

Магазин

  • filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Читај повеќе

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Читај повеќе

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Читај повеќе

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Читај повеќе

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Читај повеќе

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Читај повеќе