СЗО предупреди: Бремените жени да не ја примаат вакцината на Moderna

Светската здравствена организација објави ново упатство во врска со вакцината за COVID-19 произведена од Moderna, а во него стои и загрижувачка порака за бремените жени.

Ескпертите за имунизација при СЗО, попознати како САГЕ, денеска издадоа серија препораки околу вакцината на Moderna, меѓу кои и дека препорачливо е бремените жени да не ја примаат оваа вакцина, освен ако не се здравствени работнички или ако се во загрозената група.

„Иако бременоста ги става жените во поголем ризик за COVID-19, сега за сега не е препорачливо да се вакцинираат со оваа вакцина“, објави САГЕ.

Директорот за имунизација при СЗО, Кејт О'Брајан, вели дека потребно е прво да се направат клинички испитувања врз бремени жени со вакцината на Moderna пред да се даде зелено светло за вакцинација и на оваа група.

Оваа вакцината се прима во две дози во интервал од 28 дена помеѓу дозите, со напомена дека во некои случаи, доколку е потребно, интервалот може да биде и до 42 дена.

Вакцината Moderna е направена од страна на американската фармацевтска компанија Moderna во соработка со американските институти НИАИД и БАРДА.

Во САД вакцината доби итна дозвола за употреба на 18 декември. Пет дена подоцна беше одобрена и во Канада, во ЕУ на 6 јануари, а два дена подоцна и во Обединетото Кралство.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Вести

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Читај повеќе
  • filter

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Читај повеќе

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе