аеродром Скопје

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, силденафил цитат упс и сибутрамин, кои се штетни за здравјето на граѓаните.
Read more
filter

15 јули 1928, во Скопје слетал првиот патнички авион

На денешен дрен во далечната 1928 година во Скопје слетал првиот патнички авион со што бил означен почеток на авиосообраќајот во земјава.
Read more

Тешка сообраќајка на меѓународниот аеродром Скопје, има повредени

Синоќа на паркингот на Меѓународниот аеродром Скопје се случила сообраќајна несреќа, информира МВР.
Read more

Кои нови линии се воведуваат оваа летна сезона од скопскиот аеродром?

Read more

Од мај Croatia Airlines воведува сезонска линија Скопје-Сплит

Авионските карти се веќе во продажба и може да се резервираат на веб-страницата на авиокомпанијата, која ќе понуди 15% попуст од 15 до 21 март.
Read more

Авионите од Скопскиот аеродром полетуваат, за еден час одложено слетувањето на авионот од Истанбул

Од Меѓународниот аеродром Скопје и покрај маглата утрово полетаа шест авиони, дел со мало задоцнување, додека патниците од Истанбул со авионот што требаше да слета во 7:55 се очекува да пристигнат со еден час задоцнување.
Read more

ТАВ: Дојавата за бомба е лажна, авиосообраќајот продолжува по регуларниот распоред

Дојавата за бомба на Меѓународниот аеродром Скопје е лажна, соопшти „ТАВ Македонија“ по извршените проверки од страна на полицијата.
Read more

ТАВ: Сообраќајот на Скопскиот аеродром моментално е запрен, но летовите не се откажани

Read more

Аеродромот во Љубљана заинтересиран за обнова на директната авиолинија до Скопје

Аеродромот во Скопје е „исклучително важна“ рута за Љубљана што треба да се обнови, велат претставници на љубљанските аеродромски власти за специјализираната веб-страница за авиосообраќај EX-YU Aviation.
Read more

ТАВ Македонија: Во моментов немаме информации од авиокомпанијата за прекин на летовите Софија-Скопје

Од ТАВ Македонија попладнево соопштија дека во моментов немаат информација од авиокомпанијата за прекин на авилинијата Софија-Скопје.
Read more

Напролет редуцирани летови од Скопје - ќе се реновира пистата

Од крајот на март до средината на мај наредната 2022 година пистата на скопскиот аеродром ќе се реновира и поради тоа летовите нема да се одвиваат 24 часа.
Read more

Изменет протоколот за влез во терминалните згради на аеродромите

На аеродромите во државава од синоќа во 21 часот влез во аеродромските терминални згради е дозволен само со приложување: сертификат за извршена вакцинација против COVID-19, односно примена најмалку прва доза на вакцина, или сертификат / по
Read more