астероид

НАСА на астероид најде материјали како оние што можеби го поттикнале животот на Земјата

Кога во вторникот научниците го кренаа капакот на OSIRIS-REx - вселенско летало што неодамна го посети Бену, астероид кој може да се судри со Земјата во 2182 година - истражувачите открија нешто толку огромно, што буквално „воздивнале“ во
Read more
play_arrow

Огромен астероид денеска ќе помине многу блиску до Земјата

Астероид доволно голем да уништи град викендов ќе помине помеѓу орбитите на Земјата и Месечината, јавува BBC. Но, за среќа, нема да удри во Земјата или Месечината.
Read more
play_arrow

Голем астероид наскоро ќе мине близу Земјата, што треба да знаете за него?

Астероид со пречник меѓу 304 и 740 метри наскоро ќе мине покрај Земјата.
Read more

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Иако астероидот Диморфос не претставува закана за Земјата, целта на овој експеримент е да покаже дека опасните небесни тела може да се пренасочат доколку вселенско летало намерно се забие во нив.
Read more

Астероидот кој ги уби диносаурусите удрил во Земјата во пролет

Астероид, кој ги уби речиси сите диносауруси пред 66 милиони години, удрил во Земјата во пролет, заклучи меѓународен тим на научници.  
Read more
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more