Џо Бајден

Шокантно однесување на Путин и Бајден

Светот е веројатно во најопасниот момент од Кубанската ракетна криза, но сè уште има излез преку преговори.
Read more

Бајден: Имаме две опции, една од нив е трета светска војна

Американскиот претседател Џо Бајден во интервју ја коментираше инвазијата на Руската Федерација на Украина и изјави дека Русија ќе се соочи со најсилните санкции во историјата, поради оваа војна.
Read more

Песков: До крајот на годината е можна нова средба меѓу Путин и Бајден

Средбата меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот американски колега Џо Бајден најверојатно ќе се одржи до крајот на годината, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.
Read more

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци ѝ прават „голема штета“ на земјата – ја загрозуваат нејзината економија и го забавуваат закрепнувањето, јави NBC.
Read more

Бајден: Историска пресуда против Младиќ, очекувам лидерите во регионот да ја почитуваат

Американскиот претседател Џо Бајден ја поздрави денешната одлука на Жалбениот совет на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија со потврдувањето на првостепената пресуда против Ратко Младиќ, со која беше осуден на доживотен
Read more

Бајден повторно го воведе ограничувањето за влез во САД

Претседателот на Соединетите Американски Држави Џо Бајден повторно го воведе ограничувањето за влез во САД за лицата кои не се Американци, а доаѓаат од Велика Британија, Бразил, Ирска и поголемиот дел од Европа.
Read more
play_arrow

Која е девојката што го одушеви светот на инаугурацијата на Бајден?

Долгоочекуваниот ден на инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден донесе многу преседани: прва потпретседателка на САД во историјата, исто така прва потпретседателка со азиско-афроамериканско пот
Read more
play_arrow

Како холивудската елита и симпатизерите на Бајден реагираат на неговата победа?

Симпатизерите на Џо Бајден веќе почнаа да ја слават изборната победа на демократскиот кандидат на претседателските избори во САД.
Read more
реклама

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more