Falcon 9

play_arrow

Нов рекорд: SpaceX за најкраток период повторно лансираше иста ракета

Компанијата SpaceX лансираше иста ракета по само 21 ден од претходното лансирање, со што постави нов рекорд.
Read more

Ракетата што ќе се судри со Месечината не е на SpaceX, туку на Кина

Откако астрономот Бил Греј соопшти дека ракета на компанијата SpaceX ќе се судри со Месечината, му пристигна мејл од НАСА со препорака повторно да ги погледне податоците, бидејќи заклучокот е поинаков.
Read more

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Ракета Falcon 9, која во 2015 година беше лансирана од SpaceX, ќе удри во Месечината и ќе експлодира.
Read more
play_arrow

SpaceX лансираше нови Starlink сателити, но ракетата заврши во море

Компанијата SpaceX изврши уште едно успешно лансирање на Starlink сателити, но приземјувањето на ракетата не заврши според планираното.
Read more
play_arrow

SpaceX испрати рекорден број сателити во вселената со една ракета

Ракетата Falcon 9 на SpaceX вчера полета во вселената, носејќи досега најголем број сателити, соопшти приватната вселенска компанија во сопственост на магнатот Илон Маск.
Read more
play_arrow

SpaceX го направи првото лансирање во 2021

Компанијата SpaceX успешно ја лансираше ракетата Falcon 9 со што го одбележа првото лансирање во новата година.
Read more
play_arrow

Успешно лансирана ракетата Falcon 9 на SpaceX со четворица астронаути

Ракетата Falcon 9 и сондата Dragon Crew со тројца американски и еден јапонски астронаути успешно беше лансирана синоќа од космодромот Кејп Канаверал на Флорида, пренесе НАСА.
Read more

SpaceX во сабота со Falcon 9 ќе лансира четири астронаути до МВС

SpaceX во сабота ќе испрати тројца астронаути на НАСА и еден јапонски астронаут, на Меѓународната вселенска станица.
Read more
play_arrow

Лансирање и слетување на SpaceX снимено од вградена камера

Вградена камера на ракетата Falcon 9 одлично го доловува лансирањето и слетувањето на сателитот SAOCOM 1B.
Read more
play_arrow

SpaceX ја лансираше истата Falcon 9 ракета по рекорден шести пат

Компанијата SpaceX по шести пат ја лансираше и ја приземји истата Falcon 9 ракета, што е рекорден број на успешни мисии.
Read more
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more