коронавирус

Во Виетнам откриен нов сој на коронавирусот, мешавина на британскиот и индискиот

„Нов сој на коронавирусот, мешавина од индискиот и британскиот – е откриен во Виетнам“, изјави виетнамскиот министер за здравство Нгујен Тан Лонг.
Read more

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус отколку возрасните, пишуваат британските медиуми.
Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 31.628.296 лицa. Од нив починале 971.782 пациенти, а оздравеле 23.224.523 луѓе.
Read more

Русија најави дека во септември ќе почне да произведува вакцина против COVID-19

Русија планира во септември да почне да произведува вакцина против новиот коронавирус откако ќе завршат клиничките испитувања во јули и лекот добие дозвола во август.
Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Во Парламентот на Обединетото Кралство денеска ќе биде претставен нов закон со кој се забранува каков било контакт, на јавни и приватни места, меѓу две лица кои не живеат заедно.
Read more
play_arrow

Расте бројот на деца со „воспалителен синдром“ поврзан со коронавирусот

Гувернерот на Њујорк Ендру Куомо соопшти дека околу 100 деца во сојузната држава се борат со „ретка болест“ за која се верува дека е поврзана со новиот коронавирус.
Read more