Мексико

Мексико доби претседателка на историските избори

Кандидатката на владејачката партија во Мексико, Клаудиа Шејнбаум Пардо, победи на вчера одржаните претседателски избори, покажуваат излезните анкети.
Read more

Ново истражување ги расветлува тајните ритуали во Теотихуакан

Во срцето на Мезоамерика се наоѓа Теотихуакан. Овој огромен урбан центар цветал одвоено од подоцнежната цивилизација на Ацтеките, населувајќи го денешно Централно Мексико помеѓу I век п.н.е. и VIII век од новата ера.
Read more

Сееше страв во цело Мексико: Шефот на обезбедувањето на Ел Чапо екстрадиран во Америка

Мексико во саботата го екстрадираше Нестор Исидро Перес Салас или „Ел Нини“ на САД, кој беше шеф на обезбедувањето на синовите на поранешниот крал на картелот Синалоа, Хоакин „Ел Чапо“ Гузман.
Read more

Екстремни горештини во Мексико, десетици смртни случаи

Вкупно 48 лица починале за два месеци поради екстремни горештини во Мексико, а речиси половина од смртните случаи се регистрирани само во изминатата недела, соопшти мексиканското Министерство за здравство.
Read more

Полициска командантка обезглавена на автопат во Мексико

Мексиканските власти вчера објавија дека висока полициска службеничка и нејзините двајца помошници биле убиени при напад на автопат во државата Мичоакан.
Read more
filter

18 март 1325, основан бил Теночтитлан, денешен Мексико Сити

Според легендата, на денешен ден на остров во езерото Тешкоко, сместено во долината Анахуак, бил основан градот Теночтитлан.
Read more
filter

28 февруари 1525, Кортес го обесил последниот ацтечки крал, Куаутемок

Последниот владетел на некогаш големата империја на Ацтеките, Куаутемок, по долго мачење бил обесен од страна на шпанскиот освојувач Ернан Кортес.
Read more

Во еден ден убиени двајца кандидати за градоначалник во Мексико

Двајца кандидати за градоначалник во Мексико беа убиени во интервал неколку часа во градот Мараватио, пред националните избори на 2 јуни.
Read more

Фудбалер убиен со шест куршуми среде натпревар

Страшни вести доаѓаат од Мексико. На пријателски натпревар меѓу аматерски клубови во градот Куаутла, убиен е фудбалерот Серхио Алберто Хауреги (31).
Read more
play_arrow

Како би изгледала Америка денес доколку не би била колонизирана?

Држави со имиња на домородните народи, многу налик на Европа - вака некако би изгледала Северна Америка доколку Кристофер Колумбо не ја „открил“ во 1492.
Read more

Земјотрес откри огромна скулптура со змиска глава од Ацтеките под универзитетот во Мексико Сити

Минатогодишниот земјотрес откри големо изненадување под Правниот факултет во денешен Мексико Сити: огромна, шарена змиска глава од Ацтечкото Царство.
Read more

Мексикански полицајци влетаа во заседа, 13 од нив се убиени

Вооружени напаѓачи синоќа убија најмалку 13 локални полицајци во јужната мексиканска држава Гереро, потврди извор од државната влада за Reuters.
Read more
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more