Земјотрес откри огромна скулптура со змиска глава од Ацтеките под универзитетот во Мексико Сити

Минатогодишниот земјотрес откри големо изненадување под Правниот факултет во денешен Мексико Сити: огромна, шарена змиска глава од Ацтечкото Царство.

Змиската глава датира повеќе од 500 години од времето кога Ацтеките ја контролирале областа, која била дел од главниот град Теночтитлан, кој бил во подем во тоа време.

Скулптурата е откриена откако земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала го погоди Мексико Сити на 19 септември 2022 година, а сеизмичкиот настан предизвика оштетување и промени во топографијата, откривајќи ја главата на змијата под зградата што беше дел од Правниот факултет на Националниот автономен универзитет во Мексико, објави Мексиканскиот национален институт за антропологија и историја (ИНАХ) во соопштение.

Ацтеките граделе храмови и пирамиди и обожувале бројни божества, вклучувајќи го и Кецалкоатл, кој често бил прикажуван како змија. Сепак, не е јасно дали оваа скулптура го прикажува него, велат археолозите.

Издлабената змија е долга 1,8 метри, широка 0,85 метри, висока 1 метар и тежи околу 1,3 тони, соопшти ИНАХ. Неколку бои - вклучувајќи црвена, сина, црна и бела - се зачувани на скулптурата.

Бојата е зачувана на околу 80% од површината на скулптурата. За да ја зачува, тимот на ИНАХ ја извлекол змиската глава од земјата со кран и изградил комора за сушење околу скулптурата. „Оваа комора ѝ овозможува на скулптурата постепено да ја губи влагата додека ја зачувува нејзината боја“, рече Мариа Барахас Роча, конзерваторка од ИНАХ, која интензивно работела на скулптурата.

„Иако во Теночтитлан се пронајдени други скулптури на змиски глави, оваа е особено важна поради зачуваните бои“, изјави Ерика Роблес Кортес, археолог од ИНАХ.

„Благодарение на контекстот во кој беше откриено ова дело, но пред сè, благодарение на големата интервенција на реставраторите-конзерватори предводени од Мариа Барахас, беше овозможено стабилизирање на боите за нејзино зачувување во речиси целата скулптура, што е исклучително важно, бидејќи боите ни помогнаа да ја замислиме предхиспанската уметност од друга перспектива“, изјави Роблс Кортес за Live Science.

„Огромната големина на скулптурата е импресивна, како и уметноста, но зачувувањето на боите е извонредно“, рече Френсис Бердан, почесна професорка по антропологија на Калифорнискиот државен универзитет во Сан Бернардино, која не беше вклучена во ископувањето.

„Опстанокот на црната, белата, црвената, жолтата и сината е особено интересно - дава добра слика за визуелното влијание на таквите скулптури додека се дистрибуираат низ центарот на градот“, изјави Бердан за Live Science.

Покрај зачуваните бои, значајна е и големината на змиската глава, вели Бертран Лобжоа, вонреден професор по хуманитарни науки на Универзитетот во Монтереј во Мексико, кој не бил вклучен во ископувањето.

„Кога прв пат ја видов оваа змиска глава, бев заслепен од нејзините димензии“, рече тој.

Лобжоа, исто така, ја пофали конзерваторската работа која им овозможила на боите да опстанат, истакнувајќи дека „процесот на конзервација ни овозможува да го цениме натуралистичкиот пристап кон фигурацијата“ што го користеле ацтечките уметници.

реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

Вести

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more
 

Гик

Доаѓа новиот Dimensity чипсет од средна класа - ќе биде моќен како Snapdragon 8 Gen 3

Читај повеќе

5 тајни на универзумот што ќе ве воодушеват

Читај повеќе

Игрици на акција: Microsoft ја затвора продавницата Xbox 360

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi Mix Fold 4 е потенок, полесен и помоќен од својот претходник

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роверот на Марс случајно скрши карпа и откри нешто интересно

Читај повеќе

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Читај повеќе
  • filter

Воланот за тркачки симулации е идентична реплика на оној во болидот на Мерцедес

Читај повеќе

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе