Никола Димитров

Четворица доскорешни министри побарале апанажа, на еден веќе му е одобрена

Барање за апанажа до Собранието досега доставиле доскорешниот вицепремиер за европски прашања Никола Димитров, потоа министерка за образование Мила Царовска, како и министерка за одбрана Радмила Шекеринска.
Read more

Димитров: Воопшто не молчев, додека бев во Владата битката ја водев внатре

Вицепремиерот за европски прашања во заминување Никола Димитров воопшто не се кае за искажаните ставови на прес-конференцијата од пред два дена и, како што вели, воопшто не молчел ни додека бил во Владата.
Read more

Ковачевски: Димитров е незадоволен што не е дел од Владата

Имаме јасни државни позиции во однос на разговорите со Бугарија, имаме усвоена Резолуција во Собранието, поддржана од сите партии, вели претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски, по денешната прес-конфе
Read more

Димитров: Не се повлеков сам, моите позиции за спорот со Софија причина што нема да бидам дел од Владата

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол сам од функцијата и оти тоа што нема да биде дел од новата влада е резултат на неговите позиции во однос на прашањето со Бугарија.
Read more
play_arrow

Димитров: Ќе направиме сѐ што можеме да дојдеме до достоинствен излез од спорот со Софија

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров вели дека јасна е пораката на заменикот помошник државен секретар на САД Габриел Ескобар дека приоритет на САД за Балканот е интеграција на Албанија и Северна Македонија во ЕУ.
Read more

Димитров: За да не се разочараме, да не очекуваме деблокада во декември

Скопје, 2 декември 2021 (МИА) – За да не се разочараме, подобро да не очекуваме добар исход, но мора да продолжиме да работиме, вели вицепремиерот Никола Димитров за очекувањата и најавите во декември да се случи
Read more
play_arrow

Димитров: И јануари е опција за старт на преговорите со ЕУ

Фокусот за договор со Софија за надминување на разликите е на декември, но периодот е краток и затоа не се исклучува и јануари како опција за датум за почеток на преговорите на земјава со ЕУ, изјави вицепремиерот за европски прашања Никола
Read more

Димитров: Како земја и народ да бидеме третирани со достоинството што го заслужуваме

Случајот на Северна Македонија е сериозен тест за европската перспектива на регионот и за постулатите на Унијата како заедница на вредности, што ја слави јазичната и културната различност на континентот.
Read more

Вицепремиерот Димитров позитивен на коронавирус

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, е позитивен на коронавирус.
Read more

Собранието не ја прифати интерпелацијата за Никола Димитров

Собранието вчера не ја прифати иницијативата на опозицијата за отповикување од функцијата на вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров.
Read more

Димитров: Македонската кауза е моја мисија, македонскиот јазик го вративме во нацрт-преговарачката рамка

Во рамки на собраниската расправа по интерпелацијата на вицепремиерот Никола Димитров, пратеничката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ Рахела Мизрахи го повтори ставот дека таа е резултат на немањето датум за безусловен почеток на преговорите за ч
Read more

Димитров: Да одмориме од проблемот со Бугарија до изборите кај нив

Нашиот пат кон Европската Унија е многу тежок, тесен и многу стрмен.
Read more
реклама

Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Read more

Најпознатата руска манекенка во провокативно издание прошета во Кан

Read more

Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Read more

Три начини како може да се заразите со мајмунски сипаници

Read more