попис

Власта повторно ги повика граѓаните да учествуваат во пописот, протоколите ќе се почитуваат

Власта повторно порача дека учество на пописот на населението што ќе почне на 1 април е граѓанска должност и патриотски чин.
Read more

За власта одложување на пописот не е опција и најавува негово безбедно спроведување

Одложувањето на пописот не е опција за власта, која најавува дека тој ќе биде спровден според највисоки стандарди и во целост ќе бидат заштитени и попишувачите и оние кои треба да бидат попишани.
Read more

Од понеделник почнува првата фаза на пописот

Во понеделник, 1 март, еден месец пред официјалниот старт на Пописот на населението, домаќинствата и становите, почнува попишувањето на вработените во дипломатско-конзуларните претставништва и нивните семејства, на дијаспората, припадницит
Read more

Пробен попис на населението во Хрватска од 1 до 15 март

Од 1 до 15 март во Хрватска ќе се одржи пробен попис на населението.
Read more

Симовски: Пописот е статистичка операција и така ќе ја спроведеме

Државниот завод за статистика останува на ставот дека пописот е исклучиво статистичка операција и ќе ја спроведе на таков начин. Свесни сме дека ќе има политички притисоци, но до нас е дали ќе успееме да одолееме.
Read more

Заводот за статистика ќе објави детали за пописот

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски заедно со заменикот-директор Илми Селами денеска ќе одржат прес-конференција за Методологијата за подготовка, организација и спроведување на Пописот на населението, домаќинствата
Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Собранието денeска во рамки на продолжението на 29.
Read more
реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more