Tesla третпат во еден месец повлекува возила

По проблемите со серво воланот и неправилното активирање на воздушните перничиња, Tesla во ноември по трет пат повлекува возила, овојпат поради случајно вклучување на задните светла.

Софтверска грешка поттикна уште едно безбедносно повлекување за Tesla во ноември. Со ова повлекување се погодени возилата од линиите Model 3 и Model Y и кај овие автомобили може да се јави случајно активирање на задните светла поради аномалија на фирмверот. Објавата следеше по две претходни повлекувања овој месец, кои се однесуваа на возилата Model S и Model X од американскиот производител.

Извештајот за повлекување е издаден од Националната администрација за безбедност на сообраќајот на патиштата на САД за електричните возила 2023 Model 3 и 2020-2023 Model Y. Во извештајот се наведува дека кај засегнатите возила може да дојде до случајно активирање на задните светла на едната или двете страни на возило, што резултира со потенцијално зголемен ризик од судир.

Случајното активирање е резултат на аномалија на фирмверот што предизвикува лажно детектирање на грешки за време на секвенцата на стартување на возилото. Врз основа на описот на дефектот во извештајот, овие лажни детектирања влијаат на задните светла, но не и на стоп светлата или трепкачите.

Повлекувањето опфаќа 321.628 возила кои се идентификувани со користење на специфични податоци за производство, конфигурација и фирмвер. Верзиите на фирмверот од 2022.28 до 2022.40.4 се идентификувани како причина за аномалијата. Последната верзија, 2022.40.4.1, се чини дека не е засегната и е исклучена од акцијата за повлекување.

Иако повлекувањата не се невообичаени, оваа вест означува уште еден проблем во веќе напорниот месец на повлекувања за компанијата Tesla, која веќе мораше да повлече возила во ноември поради дефект на серво воланот при возење по нерамни патишта, како и неправилното распоредување на воздушните перничиња за време на несреќи при мала брзина. Поради овие проблеми акциите на компанијата паднаа на најниска вредност во последните две години.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Авто новости

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Read more

Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Read more

Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Читај повеќе

Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Читај повеќе

Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Читај повеќе

Италија е против забраната за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2035 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе