ФИБА ЕВРОЛИГА 2023/2024

Топ 10 најплатени играчи во Евролигата

Израелскиот дневен весник יִשְׂרָאֵל הַיּוֹם (Израел Хајом) објави листа на 10 најплатени играчи во претстојната сезона во Евролигата.

Во медиумите и по социјалните мрежите кружат различни информации за платите на поединци во различни клубови.

Никола Миротиќ повеќе не е кошаркарот кој има најголеми примања по сезона во елитното европско клупско натпреварување. Неговото место го зазеде Вили Ернангомес, кој за сезоната во Барселона ќе заработи 4.500.000 долари.

На второ место, со 500.000 долари помалку е Шејн Ларкин од турски Анадолу Ефес, а зад него е Никола Миротиќ, кој во Армани ќе има плата од 3.200.000 долари.

 1. Вили Ернангомес (Барселона) - 4.500.000 долари
 2. Шејн Ларкин (Анадолу Ефес) - 4.000.000 долари
 3. Никола Миротиќ (Армани) - 3.200.000 долари
 4. Валтер Таварес (Реал Мадрид) - 3.000.000 долари
 5. Костас Слукас (Панатинаикос) - 3.000.000 долари
 6. Хуанчо Ернангомес (Панатинаикос) - 2.500.000 долари
 7. Скоти Вилбекин (Фенербахче) - 2.400.000 долари
 8. Дариус Томпсон (Анадолу Ефес) - 2.300.000 долари
 9. Џабари Паркер (Барселона) - 2.000.000 долари
 10. Вил Клајбурн (Анадолу Ефес) - 2.000.000 долари

Интересно е што на оваа листа ги нема ѕвездите на Монако, Кемба Вокер и Мајк Џејмс, а сѐ уште, очигледно, не се знае колкава плата во Баерн Минхен ќе има Серж Ибака.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Кошарка

АБА лигата воведе ново правило

Read more

Се продава првиот автомобил на Лука Дончиќ

Read more

Тодор Гечевски е нов спортски директор на Работнички

Read more

Дрес од МЗТ за градоначалникот на Њујорк, Ерик Адамс

Read more
 

Спорт

Откриено колку Салах заработува неделно од сите договори

Читај повеќе
 • play_arrow

Ви реков да не се грижите - Мурињо среќен по победата над Фрозиноне

Читај повеќе

Во вторник почнува продажбата на влезниците за ЕУРО 2024 - најевтините се 30 евра

Читај повеќе
 • play_arrow

Несекојдневна ситуација во Серија А: Главниот судија го фати грч

Читај повеќе

ВАР судиите кои го оштетија Ливерпул добија само два дена казна

Читај повеќе

Кениецот Киплагат победи на Скопскиот маратон, Дарио Ивановски го освои 3. место

Читај повеќе
 • play_arrow

Премиер лигата призна: На Ливерпул му е поништен чист гол - објаснувањето е лудо

Читај повеќе

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Читај повеќе
 • play_arrow

Канело го претепа противникот и ја одбрани титулата

Читај повеќе