Топ 10 средновековни места за посета во Европа

Ако некој континент изобилува со средновековни градови и места, тоа дефинитивно е Европа. Не можат да се добројат местата вредни за посета, сепак, некако Рајан подготви листа со топ 10.

Од десетте места кои Рајан Ширли ги одбра, две се во Италија, додека останатите во различни држави.

Според него, ова се најдобрите средновековни места во Европа кои мора да се посетат:
Мон Сен Мишел - Франција
Сан Џимињано - Италија
Сан Марино - Сан Марино
Метеора - Грција
Трансилванија - Романија
Дубровник - Хрватска
Ротенбург - Германија
Бриж - Белгија
Лавертецо - Швајцарија
Чинкве Тере - Италија

реклама

Живот

Објавена листата на 25 најубави плажи во светот

Read more

Кога секундите се важни: 8 основни вештини за преживување

Read more

Паметна, верна и самоуверена: Сè што треба да знаете за жената Скорпија

Read more

Балканскиот рис се врати на Галичица по неколку децении

Read more

Нови видеа

play_arrow

Пингвински приказни: Борба за живот

Read more
play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Read more
play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Read more
play_arrow

Најдобриот рецепт за палента со печурки

Read more
play_arrow

Како да блокирате некого на TikTok?

Read more
play_arrow

20-минутни вежби со тегови за совршен задник

Read more
play_arrow

Шест брзи рецепти за вкусен појадок

Read more
play_arrow

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

„The Minions of Midas“ - нова серија на Netflix која ќе ја обожавате

Read more
play_arrow

Топ 10 нови и бесплатни игри за 2020 година

Read more
play_arrow

Трамп или Бајден: Четири психолошки трикови што може да го одредат победникот

Read more