Три милиони четки за заби извеле хакерски напад на швајцарска фирма - милион евра штета

Прво, паметните четки за заби биле заразени со малициозен софтвер (малвер), а потоа биле искористени за преплавување на веб-страницата на компанијата со лажен сообраќај, што довело до нејзино паѓање и голема парична штета.

Во прилично изненадувачка и помалку неверојатна „сајбер ситуација“ која неодамна се случила во Швајцарија, организирана група хакери извршиле DDoS напад користејќи 3 милиони паметни четки за заби инфицирани со малвер, со што предизвикале значителна финансиска штета на неименувана компанија од оваа алпска земја.

Во невиден сајбер напад, хакерите ја презеле командата над паметните четки и преку нив го започнале таканаречениот Дистрибуиран напад за одбивање на ресурси, или скратено DDoS (Distributed Denial of Service), што на компанијата ѝ предизвикал загуба вредна околу еден милиони евра.

Паметните четки за заби базирани на технологијата интернет на нештата (IoT – Internet of Things) се дизајнирани да го подобрат корисничкото искуство и да промовираат подобра орална хигиена, благодарение на различните функции кои се активираат со поврзување со други уреди. Во исто време, истите овие карактеристики ги прават совршени „регрути“ за сајбер криминалците и нивните злонамерни сајбер напади.

Четките за заби, кои користеле оперативен систем заснован на програмскиот јазик Java, биле заразени со малвер, а потоа се користеле за да ја преплават веб-страницата на компанијата со лажен сообраќај, што предизвика нејзино паѓање. Колапсот на веб-страницата на швајцарската компанија, предизвикан од прекумерниот товар на злонамерни барања, довел до значителни финансиски и оперативни нарушувања во нејзиниот компјутерски систем.

Овој инцидент на најдобар начин ја покажа опасноста од ранливоста на паметните IoT уреди својствени за IoT екосистемите, како и фактот дека тие се шират многу лесно и брзо. Затоа на некој начин и претставува значајна пресвртница во еволуцијата на сајбер заканите, наведува швајцарскиот Aargauer Zeitung.

Настанот го нагласува постојано проширувањето, растечкиот спектар на закани и фактот дека во голем број меѓусебно поврзани паметни уреди, дури и најнеопасните можат да се претворат во алатки за сајбер војување.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Интернет

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Read more

Instagram заработува повеќе пари од рекламирање отколку YouTube

Read more

Кој ќе плати, ќе добие ВИ: Дали Google ќе воведе наплата за својата основна услуга?

Read more

X им дава сино знакче на корисниците со повеќе од 2.500 Premium следбеници

Read more
 

Гик

Како да ја промените вашата Gmail адреса без да креирате нова сметка?

Читај повеќе
  • filter

8 фасцинантни факти за октоподите

Читај повеќе
  • play_arrow

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Читај повеќе

Најсилната соларна бура во историјата беше поголема отколку што мислевме

Читај повеќе
  • filter

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Читај повеќе

WhatsApp добива AI chatbot

Читај повеќе

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе