Три вежби што мора да ги направите пред кревање тегови

А.С.
/ 12.11.2022 / 12:37

Правилното загревање на телото пред вежбање со тегови е многу важно, не само за да одбегнете повреди, туку и за максимално искористување на вежбањето.

Ако немате време за целосен кардио циклус пред вежбите со тегови, направете ги овие три вежби со кои не само што ќе се загреете, туку и ќе ги активирате и најмалите околни мускули на оние што ги „пумпате“, што се подеднакво важни во формирањето на здраво набилдано тело.

Фитнес експертот Арон де Јонг од Ванкувер советува пред да се „фрлите“ на теговите и машините за вежбање, да го подготвите телото со овие три вежби:

1. Incline Manual IYT Raise

Remote video URL

2. Inchworm/Deep Squat/Stand

Remote video URL

3. Deadbug

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Фит

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Read more

Дали знаете како слабеењето влијае на имунолошкиот систем?

Read more

Што ќе се случи ако правите по 100 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе